Оставка в Столичната община след смъртта на разкъсанания от бездомни кучета професор. Заместник-кметът Мария Бояджийска поема персонална отговорност за един от най-големите проблеми на София. Той вече е в ресора й. Оставката вече е на бюрото на кмета Йорданка Фандъкова.
„Смятам, че това е правилният ход от моя страна, тъй като при всички случай това е моят ресор. Аз от професионално и като длъжност за проблема с безстопанствените кучета, но отговарям за него при условията и законодателството, което е в сила”, каза Бояджийска.
В същото време земеделският министър отхвърли искането на близо 50 родни и чуждестранни неправителствени организации, да се оттегли от поста си заради същия проблем.
„Защото имайки ги тези бездомни кучета, те оправдават разходи за грижите им. И крайно време е те да отговорят на обществото, по какъв начин се издържат”, коментира Найденов.
Решението на проблема било в ход
Министърът на земеделието обяви, че е променена е наредбата на общината, а до няколко дни депутати от ГЕРБ ще внесат в парламента и предложение за промяна в закона – ще бъдат въведени т. нар. отворени приюти, с пол лек режим, както и места за временно настаняване на кучета. Те ще бъдат по подобие на карантинните депа, обясни Найденов.
Вече няма да има и надзорници. Целта е да се прекрати практиката на взимане на кучета от приюти и пускането им отново на свобода. Процедурата по приспиване на агресивните животни също ще бъде облекчена.
"Европейци, ама не дотам”
Безпризорни четириноги нападнаха 18-годишната Мила Будева в идеалния център на столицата... пред Общината. Инцидентът станал в 7:20 ч. сутринта.
Мила отивала на олимпиада по литература. Пред общината се разминала с две бездомни кучета, секунда по-късно едното я захапало за крака.
„Алеко го е казал преди повече от век: „Европейци, ама не дотам”. Думите му се оказват пророчески и верни. Не може в центъра на столицата, която обясняваме, че е европейска, не може пред общината на тази столица да се разхождат подивели кучета”, коментира пострадалата Мила.
Момичето се озова в Първа градска болница, където й поставиха ваксина против бяс- осигурена от общината. Ученичката недоумява защо институциите не могат да се справят с проблема. Само за половин час, докато беше с Мила в болницата, екипът на bTV се натъкна на още два случая на ухапани от бездомни кучета - 5 годишната Гери и жена на средна възраст.
За миналата година в София и областта са регистрирани близо 500 случая на ухапани от кучета.
Битката с бездомните кучета е от повече от 120 години
Първият документ, който излиза в архивите, е с дата 10 юни 1878-а, няколко месеца след Освобождението на България. Става въпрос за приказ на софийския полицместър, където се казва „разрешение убит всех сабаках".
Залавянето и отстрелът на четириногите не дават резултат. Стига се до там местната власт да плаща, за да могат хората да залавят и предават скитащите кучета.
Поставят го в някакъв кучкарник за 3 дни, след което, ако никой не го потърси, го убиват с пушка. За което общината плаща по 60 стотинки за куче.
60 стотинки тогава се равняват на 2 хляба или 10 яйца. И въпреки това малцина са били желаещите да се занимават с това.
През 30-те и 40-те години проблемът с кучетата все още не е решен. Търси се по-хуманен начин за елиминирането на четириногите. Решението - на цената на 15 коня е купена електрическа машина.
Природозащитници, позиви в защита на кучетата, нахапани хора, гръмки мерки срещу високата популация - тази битка продължава вече повече от 120 години, а успехът е с променлив характер.