Реимунизацията или имунизацията с БЦЖ ваксина може да бъде опасна в период на карантина. Темата излезе на дневен ред след като водещи учени от целия свят проучват връзката между броя заразени с COVID-19 и БЦЖ-ваксинацията, след анализ на епидемолози от Технологичния университет в Ню Йорк.
Имат ли естествен имунитет ваксинираните и могат ли да се сдобият с такъв неваксинираните - тестове вече започнаха в Германия, Нидерландия и Австралия.
„Държавите, които имат ранно БЦЖ имунизации и най-вече имат дългосрочна стабилна програма, те може би са протектирани, има по-малки болни, намаляване на случаите на смъртните случаи“, заяви д-р Румен Кофинов, директор на лабораторията производител.
От 1951 г. насам новородените бебета в България се имунизират задължително с БЦЖ, освен ако родителите доброволно не са отказали. Това важи и към днешна дата.
„Това, че сме в карантина не означава, че те не трябва да бъдат ваксинирани“, заяви педиатърът доц. д-р Гергана Петрова.
Реимунизация с БЦЖ се прави сред отрицателна проба манту по имунизационен календар след навършени 7 месеца, 7 години и 11 години. Тя обаче не се препоръчва от специалистите в период на карантина. А тези, които са пропуснали, трябва да знаят единствено, че са по-уязвими за туберкулоза.
Няма нужда да се ходи по лекари и да се прави струпване, няма нужда да се прави проверка дали сте ваксинирани или не, най-вероятно сте, ако седите вкъщи, всичко ще се размине и всичко ще се оправи“, допълни доц. д-р Гергана Петрова.
„Слагайки му БЦЖ ваксина между 3 и 6 месеца, му трябва време да си изгради имунитет за БЦЖ и в този момент става особено уязвим, спада му общия имунитет. В този момент този организъм трябва да се бори с причинителя на това заболяване, т.е. в този момент трябва да се бори със самата пандемия, а ние му отвличаме имунитета“, обясни д-р Румен Кофинов, директор на лабораторията производител.
България е една от 4-те страни в света, които произвеждат и изнасят БЦЖ-ваксина.