Има сгради в столицата, на които силният трус от тази нощ е нанесъл по-сериозни щети, но те не са много. Така кметът на София Йорданка Фандъкова обобщи ситуацията в града след утихването на вторичните трусове. По думите й едни от най-пострадалите сгради са тези на 18-о и 28-о училище. „Там няма учебен процес, прави се организация, така че децата да бъдат включени в извънкласни занимания. Указанието е училищните ръководства да са гъвкави и да не търсят задължително присъствие от страна на учениците”, обясни Фандъкова.
По думите й в детските градини се процедира по същия начин – уговорката е да са обгрижени децата, които няма къде да бъдат оставени. На децата и учениците се правят извънредни инструктажи за реакция при земетресение, допълни градоначалникът.
Във връзка с щетите по жилищния фонд столичният кмет заяви, че по-сериозни проблеми – пукнатини и отворили се фуги, се наблюдават в блокове в кварталите Борово, Надежда, Люлин. 11 екипа от експерти описвали щетите като ще работят и утре. „В Борово още днес се очаква експертиза, а в Надежда ще се заваряват панели, където има пропукване”, увери Йорданка Фандъкова.
По думите и най-масовите щети в столицата са паднали мазилки, комини и тухли – най-вече в централна градска част. „До 2 часа ще са почистени всички места с такива проблеми. Частните собственици трябва да почистят и да си възстановят щетите, но и държавата може да окаже помощ, където комисиите преценят”, разясни още кметът на София.
Според нея първоначално след най-силния трус в 3 часа е имало временно спитане на тока в квартал Хиподрума, но аварията е продължила едва няколко минути. От Софийска вода пък съобщили само за дребни аварии в кварталите Лозенец и Младост.
„Евакуация не се е налагала, има сериозна нуижда от припомняне на хората как трябва да се реагира в такива ситуации, но като цяло хората реагираха адекватно”, каза още Фандъкова и увери, че състоянието на язовирите на територията на общината е нормално, правят се и по-детайлни огледи.