Оставането извън Шенген не е добра новина в никакъв случай, каза в bTV Новините икономистът Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика. 

„Причините са лошият запис на България. Когато убият някой в Амстердам и българската прокуратура откаже сътрудничество, когато имате роднини на премиера с бизнес във Виена, записът е лош. Зад кулисите в ЕС върви разговор. Най-странното е какви са косвените последици. Те произтичат от поведението на българското правителство. Когато влизането в Шенген е приоритет и то не се случи, има непредвидени действия“, коментира той.

Според него е възможно да се води дело в Съда на Европейския съюз.

„Въпросът е какви аргументи се показват. Когато отиде такова дело в Съда в Люксембург и има предварителна информация и разследване, трябва да се покажат аргументи. Румъния може да покаже аргументи. България трудно може да покаже такива, но оскъпяването е важно. То не е пряка последица на транспортните разходи. То е пряка последица от други регламенти на ЕС, които засягат заплащането на транспорта“, допълни Станчев.

„Малкият Шенген“ съществува от 1998 година – това е Централноевропейското споразумение за свободна търговия. Когато България и Румъния влязоха в преговори за ЕС, се подчиниха на друг режим. Връщането в „малък Шенген“ няма да промени нищо. Възможно е да има споразумение за свободна търговия, но това го предлагаме от 1998 година. Защо не се е случило досега“, коментира още той.