Скандално решение на общината във Варна е на път да унизи една от „иконите” на българския спорт. Става въпрос за живата легенда в бокса – Ивайло Маринов. Точно след два дни властта в морската столица ще обяви на търг заведението на олимпийския ни шампион от игрите в Сеул през 1988 г. Ресторантът е единственият източник да доходи за златния медалист.
Преди дни местният парламент реши да обяви конкурс за нов наемател на помещението, което се намира на апетитно място в града – до Морската гара, под басейн "Приморски". Маринов получава заведението в началото на 90-те години на миналия век като награда за огромните си спортни успехи и прославянето на България. Според тогавашното решение на общината легендарният спортист получава помещението срещу договор за наем.
„Не мога да се меря с богатите бизнесмени и фирми, които ще се явят на този търг, просто в сряда заведението вече няма да бъде мое”, заяви с огромна доза огорчение пред btvnews Маринов.
По думите на варненци рибният ресторант е едно от най-емблематичните заведения в града и апетитите към него са огромни. Местните хора описват кухнята като прекрасна, а други разказват, че спортистите винаги са добре дошли и консумацията им е за сметка на собственика.
Освен олимпийско злато, Маринов има редица спортни успехи. Бързо си печели прозвището „Гениалния” в боксовите среди. На двадесетгодишна възраст печели бронз от игрите в Москва през 1980 г. Две години по-късно става световен шампион, има и две европейски титли.
Маринов е многократен републикански първенец. Обявен е за боксьор номер едно на страната за миналия век. През 2010 година той е отличен и с най-голямото държавно отличие - орден „Стара планина”.
„Не знам какво ще правя, ще си продам ордена, за да оцелея, същото ще стане и с медалите, просто няма да има откъде да изкарвам пари”, каза Маринов със сълзи на очи.
Намеренията на градската управа предизвикаха остра реакция и искрено възмущение от страна на цялата спортна общественост.
„Получавам постоянни обаждания – Румяна Нейкова, Стефка Костадинова, Таня Богомилова, Янко Русев....всички олимпийски шампиони”, продължи Маринов.
Спортните клубове във Варна също застават зад големия шампион.
„Цялата спортна общественост е разтревожена от емоционалното заседание на комисията по собственост и стопанство. В редица страни такива спортисти, особено олимпийски шампиони, са награждавани с парични средства и с предоставяне на малък бизнес. Смятаме за недостойни решения от този характер. Те нанасят огромни вреди на българския спорт и го лишават от достойни последователи на спортисти като Ивайло", обобщават от клубовете.
Хора като Маринов са достойни за уважение не само заради успехите си на спортната арена. Той е доказал, че е голям човек. В началото на 80-те години на миналия век, той получава българско име по време на Възродителния процес. По-късно обаче отказва милиони, предложени му от Турция, за да донесе златния медал от Сеул в България.
„Да. Килограм злато ми даваха турците, 1 милион долара ми предлагаха, молеха се… Особено като бяхме на турнирите в Германия. А аз им се подигравах и ги питах: “Там Варна имате ли? Моето море имате ли го? Като го нямате, какво да правя при вас?”, казва гордо Маринов пред електронно издание преди четири години – време, в което животът му не е зависил от решенията на чиновници.