1 USD
1.82243 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,395.8

Стойнев демонстрира липса на притеснение от процедурата за "Южен поток"

БГ Бизнес

Наблегна на диалога, който смята да води с Брюксел

Енергийният министър Драгомир Стойнев демонстрира липса на притеснение, ден след като Европейската комисия обяви, че открива наказателна процедура срещу България заради строежа на газопровода "Южен поток". Според него инициативата на Брюксел няма да завърши със санкции срещу страната, а проектът не трябва да се превръща в залог на конфликта между Русия и Украйна.

Генералната дирекция "Вътрешен пазар и услуги" на Европейската комисия изпрати в понеделник писмо до българските власти, в което ги уведомява за предприетата наказателна процедура. В него се посочва, че притесненията на Брюксел са както за начина на избор на строителя на българския участък на газопровода, така и за сключения през 2008 договор с руската страна.

Брюксел даде на българското правителство един месец, за да отговори на писмото.

Ако Еврокомисията прецени, че страната ни нарушава европейските директиви, България ще бъде дадена на Съда на европейските общности, който може да наложи парична санкция. Става въпрос за глоба, която ще се начислява за всеки ден нарушение и размерът й може да достигне няколко хиляди евро.

На този фон Стойнев днес представи първата позиция от редиците на кабинета след обявяването на намеренията на ЕК и наблегна на диалогичността като път за излизане от ситуацията: „Ако след 9 юни не се постигне споразумение между Украйна и Русия и се пристъпи към евентуално спиране на природния газ, може би ще трябва да попитаме ЕК – ние какво да правим? До крайното решение има месец, задачата ни с ЕК е да предоставим цялата информация. Писмото ще се представи и на медиите, няма какво да се крие. Всичко е въпрос на разговори(...) Разчитам на диалог с ЕК и разбира се да се намери най-правилното решение. Не виждам от това да се правят драми. Не вярвам да има санкции – с ЕК трябва да намерим най-правилното решение, ако има нарушения те ще бъдат отстранени. Тази истерия, че нещо страшно е станало, е въпрос на време и диалог с ЕК да намерим правилното решение”.

Той наблегна на необходимостта България да има външна сигурност за доставки за природен газ: „Този проект не е български, той е европейски. Европейските ни партньори са информирани за наказателната процедура, тя не се различава от другите до момента. Водим много добър диалог с тях. На 13 юни те ще дойдат, за да обсъдим противоречията за морската част. Нека да дойдат и хора от опозицията, от ЕК, така че с ЕК съвместно да изчистим тези проблеми. Поискал съм проектната компания да ми даде обяснение и да се подготвим с отговорите към ЕК”. И гарантира: "Там, накъдето водя страната, е към сигурност на доставки на природен газ".

След това министърът премина към обобщената картина на „наследството”: „Катастрофата в енергетиката, която заварихме, никой не се съмнява, че е от предишното управление.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии