Референдумът за „Белене” нарушава закона поне по 4 направления, за което трябва да бъде сезиран Конституционният съд. Това е мнението на депутата от СДС Михаил Михайлов, който е изпратил писма с такова настояване до президента, омбудсмана и главния прокурор. Всеки от тях има право да сезира съда, но в случай, че не го направи, синият народен представител се закани сам да събере необходимите 48 подписа, за да се случи това от страна на парламента.
Неговият основен довод – подписката на БСП с настояване за референдум, е събрана с въпрос, който не е от компетенциите на Народното събрание.
„От компетенцията на МС е да реши дали да бъде строена ядрена централа или не. А в момента се вкарва една подписка, за да се вземе решение за референдум от парламента. Ето къде е големият и уникалният парадокс, който граничи с глупост”, заяви пред bTV Михайлов.
Освен това той изтъква, че допитване до населението се прави по обществени и ценностни въпроси, а не във връзка с частен инвестиционен проект. „Това са си частни дела и интереси. Ако пък проектът е с държавно участие, значи това е свързано с бюджета, а според закона няма право да се свиква референдум по въпроси, които касаят данъците, бюджета, осигуровките, правилника на НС и т.н.”, обясни тезата си депутатът.
Той подчерта, че българите ще бъдат принудени да гласуват за нещо, по което нямат реална компетенция. „Не може да сме 6 милиона експерти по ядрена енергетика. Много по-голяма логика има да се направи референдум за „Южен поток”, защото там даваме своята териториална независимост, част от суверенитета си”, посочи още Михаил Михайлов.
„Станишев е накарал хората да се подпишат под един въпрос, а сега казва, че иска смяна на въпроса, добавяне на друг и промяна на закона. Това е просто недопустимо”, коментира представителят на СДС и в тази връзка посочи още една неуредица по темата. Въпросът към гражданите бил формулиран по начин, изискващ отговор с „да” или „не”. „Това по своята същност е плебесцит, а не референдум, т.е. няма задължителен характер. А такава форма изобщо не се третира от българското законодателство”.
Депутатът призова за обща дискусия с представители на всички партии, които да загърбят различията си и да не яхват по политически причини и предизборно темата за референдума.