1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,464.9

Пламен Димитров: Разликата между бедни и богати в България е най-голяма за целия ЕС

БГ Бизнес

По 560лв. са нужни на човек в четиричленно семейство на месец

Икономическата ножица между бедни и богати в България е най-голяма за Европа. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в студиото на „Лице в Лице” по bTV.

По думите му коефициентът на Джини за България е най-висок за цяла Европа (той измерва разпределението на благата в обществото). Стойността му за страната ни е 35.4, при средни стойности за Стария континент от 31-32, според Димитров. „Всички стоиности над 35 се доближават до африканска бедност”, коментира той като поясни, че не желае да обиди никого с тази забележка.

Президентът на КНСБ коментира излезлите по-рано днес данни за бедността в страната. Според него, макар и с малки темпове, се наблюдава позитивно развитие. За последните няколко месеца броят на хората, живеещи под прага на бедността е намалял.

Под тази „граница” остават 2.3 млн души в страната, а други 3.5 млн. са над прага.

Според данните в проучването на КНСБ 1.4 млн българи, което е около 20% от населението на страната, живеят приемливо. Между 1 и 2% са богатите в България.

По 560лв. са нужни на човек в четиричленно семейство, за да се покрият основните му нужди. Следователно доход от 2200 лв. на месец за семейство с две деца е достатъчен да покрие основните им нужди.

Президентът на КНСБ коментира спора за увеличението на минималната работна заплата, които тристранката води в последните дни. Според Димитров е доказано, че повишаването на минималната заплата няма негативно влияние на заетостта. При подобно увеличение се предоставя шанс да се повдигне линията на бедността на т.нар „работещите бедни” – това са хора, които работят, но въпреки това са трудът им не ги изкарва от бедността.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии