1 USD
1.81162 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,571.0

Хлябът ще скочи със стотинки, цена от 2 лева е абсурд

БГ Бизнес

Тази година цените на основните продукти били с 20% по-ниски от миналогодишните

Няма как хлябът да стане 2 лева. Това би било въпрос на спекула и пазарът няма да го позволи. Това увери пред bTV земеделският министър Мирослав Найденов посочвайки две от основните причини, поради които основният хранителен продукт у нас няма да поскъпне рекордно – голямата конкуренция и свития пазар.

„Факт е, че българинът не е платежоспособен. В тази връзка е важно да се отбележи, че цените са функция на потреблението. Затова огромният проблем за производители и търговци е свитото потребление – това е най-големият бич”, заяви Найденов, наблягайки все пак и на факта, че в момента цената на хляба в България е най-ниска в целия ЕС.

По думите на ресорния министър властите са изготвили анализ, който точно показва в проценти формирането на цената на хляба към момента. В него влизат различни компоненти, най-важните от които са пшеницата, тока и горивата.

„Пшеницата заема около 50% от формирането на цената. Но трябва да се има предвид, че поскъпването й не води автоматично до скок в цената на хляба. Една от причините е фактът, че все още не се използва пшеницата от новата реколта, имаме достатъчно преходни запаси”, добави Мирослав Найденов с уточнението, че световните борси са основните виновници за поскъпването на пшеницата, което на свой ред влияе на хляба и фуража. „Нормално е с няколко стотинки да поскъпне хляба заради тази рекордна цена на пшеницата”.

Министърът обясни, че днес се събира на заседание Консултативния съвет по зърното, на който са поканени всички представители по веригата. „Ще анализираме края на жътвата и тенденциите. Защото след пшеницата, предстои да се прибира царевицата, слънчогледа – това пък е важно за цената на фуража”, коментира още Найденов без да се ангажира с прогноза за евентуален скок в стойностите на млечните продукти и месото.

Шефът на земеделското ведомство обобщи, че тази година цените на основните продукти са с 20% по-ниски от миналогодишните. Това се дължало на гарантираната от държавата прозрачност при ценообразуването.

„Утре с премиера имаме среща с млекопроизводители, за да се гарантира, че няма да има лавинообразно поскъпване на другите храни и тази добра тенденция на ниски стойности ще се запази”, каза в заключение Найденов.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии