Последни дни за обучение на членовете на секционните избирателни комисии в страната. В Хасково освен че интересът е слаб, тъй като тези дни не се заплащат, някои от комисиите не са в пълен състав, защото част от парламентарно представените партии не са попълнили квотата си.

За Радостина Илиева и Ира Николова това са поредните избори, в които са включени в секционна избирателна комисия. Те обясняват, че най-важното за членовете е да знаят кой има право да гласува и да следят за изтекли лични карти.

Снимка: bTV

На последните избори протоколът им е без грешки, за което са получили и премия. Но опитът им досега показва, че не всички участници в изборния процес знаят защо са в секцията.

„Идват хората, за да вземат едни пари, без да влагат абсолютно нищо“, коментира Ира.

„Те не желаят да поемат отговорност и ние им нямаме доверие, за да им поверим тази отговорност“, допълни Радостина.

Снимка: bTV

До тази година обученията се заплащаха. Без финансов стимул сега залите са полупразни. Над 1300 души са ангажирани в секционните избирателни комисии в община Хасково на тези избори. В момента на обучението присъстват не повече от 300.

„Ще сме изправени пред предизвикателството да има грешки. Това, че ще приключи изборният ден и те ще попълнят протокола, не им гарантира, че той ще бъде приет от нас. Напротив – ако установим, че има грешки, това ще наложи да свикаме цялата комисия – под полицейска охрана и в присъствието на наш представител да броят“, обясни Добромир Якимов – председател на РИК-Хасково.

Снимка: bTV

Друг проблем е, че десетки секции все още не са в пълен състав, тъй като част от партиите не са подали членовете си.