Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) е проверила на място наличния инсулин в 21 склада на едро през ноември миналата година, когато влезе в сила временната забрана за износа му от страната.
Данните от проверката са предоставени на здравното министерство за задълбочен анализ, но оттам не разполагат с информация за броя на хората, нуждаещи се от такова лечение, съобщава БГНЕС.
Освен проверка на наличното в складовете на едро, през ноември контролният орган на здравното министерство е проследил данни за доставени и разпределени лекарства до други търговци на едро, до аптеки и лечебни заведения, обясняват за БНР от Министерство на здравеопазването.
Трите фирми, които внасят инсулинови медикаменти, са подали информация, че доставките на българския пазар са редовни и няма сериозни отклонения от планираните дати.
През декември са направени повторни проверки, но не на място, а чрез изискване на информация от вносителите и 14 от търговците на едро.
Нито Агенцията по лекарствата, нито Министерство на здравеопазването разполагат с данни за броя на пациентите, които месечно се лекуват с инсулинови лекарства.
По данни на Здравната каса това са около 67 000 души, като 1500 от тях са деца. Във връзка с удължената до края на този месец забрана за износ от министерството обявиха, че ще правят нови проверки на наличностите.
Междувременно хора от различни населени места обикалят по аптеките, за да си купят животоподдържащите лекарства.