Със 140 гласа „за” парламентът единодушно гласува решение, с което възложи на Министерски съвет да обсъди законодателния пакет за мобилност на Европейската комисия и да приеме позиция в подкрепа на исканията на българките превозвачи и в защита на техните права и интереси.

Браншът недоволства от готвените промени, станали известни като закона "Макрон". Част от тях предвиждат на всеки 3 седмици шофьорите да се прибират у дома. Седмичната почивка няма да изкарват в превозното средство, а в хотел.

В мотивите на решението, под което стоят подписите на народни представители от всички парламентарни групи, се посочва, че законодателният пакет за мобилност на ЕК представлява „пряка заплаха за фалит на стотици български превозвачи”.

Депутатите се обединиха около идеята, че задължението за ползване на редовната седмична почивка извън борда на превозното средство, заложено в пакета за мобилност, ще принуждава шофьорите да оставят товара си, за който са лично отговорни, а това ще им струва допълнителни разходи за застраховка и престой в хотел.

По време на дискусиите стана ясно, че изискването за завръщане „у дома” на всеки три седмици също поставя превозвачите пред сериозно предизвикателство, защото предприятията ще правят допълнителни разходи за транспорт на служителите, за да се върнат в страната.

„Приветствам това завидно единство в българския парламент, който застава зад интересите на българските превозвачи”, заяви Искрен Веселинов от „Обединени патриоти”.

Превозвачите се срещнаха с правителството още на 8 май, като кабинетът застана зад исканията им и зад готвения протест на 16-17 май. Премиерът Бойко Борисов пое ангажимент темата да бъде дискутирана на срещата между него и президента на Франция – Еманюел Макрон, както и с канцлера на Германия Ангела Меркел.