„В общественото съзнание има усещане за тенденция. От психологична гледна точка това е обяснимо. Ролята на полицая е да гарантира сигурност. Когато полицай волно или неволно сгреши и постави под съмнение тази сигурност, реакцията е остра“.
Това заяви за bTV Новините старши комисар Даниела Николова, директор на Института по психология към МВР по повод заловения 23-годишния служител на МВР, който шофирал бус, пълен с нелегални мигранти.
„От август досега шестима служители на МВР загубиха живота си, изпълнявайки доблестно задълженията си, охранявайки и опитвайки да се справят с нелегалните мигранти. На фона на шестима, загубили живота си, един е нарушил правилата“, добави тя.
Подборът в МВР
„В годините са променяни правилата и условията за постъпване в МВР, но подборът е стриктен. От 2006 година се постъпва само с конкурс. В процедурата има и психологично изследване“, уточни старши комисар Даниела Николова.
„Психологичното състояние и статус не са константна. Заради стреса хората променят нагласите и възгледите си. Нагласите се хващат на входа, но се променят. Към момента няма процедура за периодични тестове. Няма нормативна база, но няма и материални условия“, подчерта директорът на Института по психология към МВР.
Тя допълни, че около 49 хиляди души работят в системата, а една подобна процедура би изисквала сериозен ресурс.
„Има хора, които смятат, че основното, което ги води в професията е желанието да се чувстваш полезен. Има и други, които идват, защото това е държавна работа, която гарантира социална и икономическа сигурност. За жалост през последните години повечето хора това ги мотивира, но това е валидно за всички професии. Каквото е обществото, такива са хората, които идват“, посочи Даниела Николова.