Министърът на правосъдието Христо Иванов е внесъл днес в деловодството на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу съдията от Софийски градски съд Румяна Ченалова, съобщиха от Министерството на правосъдието.
Предложението на министър Иванов е идва след проверката на дейността на Панайот Велков в качеството му на временен синдик, назначен от съдия Ченалова по няколко търговски дела, както и на база на проверка по сигнал от 7 януари 2015 г., депозиран в деловодството на МП от „Обединена българска банка” АД, по повод на действията на съдия Румяна Ченалова по четири търговски дела.
От правосъдното ведомство специално подчертават, че този вид упражняване на министерските правомощия не е прецедент. През 2000 г. по предложение на тогавашния министър на правосъдието (Теодосий Симеонов) във ВСС е внесено предложение за дисциплинарно производство срещу съдия Румяна Паликарова от Фирмено отделение на СГС.
Кадровият орган наказва Паликарова, а действията й са едно от основанията за осъждане на България по делото „Шести май инженеринг ООД“ и други срещу България (решение на ЕСПЧ от 20 септември 2011 г.).
Ченалова нашумя около казуса „Белведере”, когато тя беше обвинена, че е наложила предварителни обезпечителни мерки на две фирми и е назначила синдик (Велков) без да има нужда от това, като синдикът е създал проблеми с функционирането на фирмите.
Казусът придоби публична известност, след като френският посланик Ксавие дьо Кабан заговори за „гнилите ябълки” в съдебната система и на практика обвини Ченалова, че участва в схема за кражба на фирми.
В крайна сметка Велков беше заличен от списъка на синдиците, а съдията – временно отстранена с решение на ВСС.
Към момента срещу Румяна Ченалова има три дисциплинарни производства.
Магистратът, която е докладчик по „Октопод” и ред други знакови дела, оправда на първа инстанция (избягалия по-късно) Илиян Тодоров за убийството пред „Соло”. Тя беше замесена и в разследване за пране на пари в Македония. Делото в Скопие обаче беше прекратено.