Хотелиери по Черноморието, които настаниха украински бежанци и през лятото, все още не са получили помощта от държавата. Средства по програмата не са изплащани от април.
В база в Слънчев бряг са останали 350 украински бежанци. Сред тях са Анжела и 5-годишната ѝ дъщеря от Краматорск, където не могат да се върнат. „Ако домът ни оцелее, разбира се, ще се върнем вкъщи, но сега даже и не мога да предполагам какво ще правим“, казва тя.
„Много хора обмислят да се върнат в Киев, но има опасност от нападение от Беларус. Отново да бягаме е страшно, по-добре да изчакаме тук максимално, за да се върнем, когато е безопасно“, казва Кристина Мамедова от Киев.
„Подадохме ръка, оставихме тези хора за активния сезон, отменихме резервации, които имахме, за да останат хората и всичко да бъде наред, но не сме очаквали, че забавянето ще бъде толкова дълго“, коментира хотелиерът Елена Андонова.
Забавяне по програмата има още от април.
„Имаме да плащаме заплати, имаме да плащаме наеми, имаме да плащаме на доставчици, ток, вода - всички разходи, които са ни са събрали. Хората разбират, че сме в много трудно положение. Питат: „Защо държавата не ни помага?“ Какво да им отговорим ние?“, казва хотелиерът Деси Николчева.
По официални данни украинските бежанци у нас са около 85 000, от тях близо една трета са настанени в държавни, общински и частни бази.
„Над 13 000 са в област Бургас. В хотели са настанени около 10-11 000. Които са приели граждани по програмите на 10 лв., им се разнася кетъринг, който е съвсем базово изхранване към момента. Тези, които са по програма 15 лв. с изхранване, там нямаме ангажимент“, казва Пламен Янев, заместник-областен управител на Бургас.
От областната управа уверяват, че за изхранване пари са осигурени до края на август. Другите зависят от Министерския съвет.