Месечна парична помощ и за хората с увреждания над 18-годишна възраст. Размерът ще е до минималната заплата и ще се дава само на най-тежко болните, научи bTV.
Новината идва след серията протести в последните години и след среща днес на родители и неправителствени организации със социалното министерство и депутати от ГЕРБ.
Сега държавата спира месечната социална помощ за отглеждане на дете с увреждане, когато то навърши 18 години. Така то остава само с инвалидна пенсия, която е далеч под размера на помощта.
Властта дава заявка да промени това. Обсъжда се въвеждането на месечна помощ в размер до една минимална заплата за най-тежко болните над 18 години. Става дума за хората с 90 и над 90% трайно намалена работоспособност с чужда помощ.
Семействата ще избират дали искат парите в брой или вместо тях – личен асистент.У дома Рени ни посреща с тениската с надпис "Системата ни убива".
Синът й Стефан е с множество увреждания и тъй като е на 28 г., държавата не плаща месечни помощи за отглеждане на дете на семейството му.
"Демек ти живееш до 18 години и в един момент на 18 години, като духнеш свещичката, просто е по-добре да я духнеш тотално и да си отидеш", казва майката на Стефан Рени Григорова.
Обсъжда се въвеждането на "лична помощ" – всеки месец за най-тежко болните над 18 години.
Размерът й ще е различен спрямо тежестта на увреждането, но не повече от минималната заплата и ще е част от социалната оценка, която ще се прави на хората с увреждания. За всичко ще отговаря Агенцията за хората с увреждания, а не няколко институции както сега.
„Не знам дали моят син ще преживее промените, което е много страшно, казвам го в личен план, на мен също ми е много тежко", допълни Рени.
Срокът за изработване на новия закон за хората с увреждания обаче ще бъде удължен, стана ясно след срещата в социалното министерство. Най-вероятно до края на годината. Родителите ще продължат с протестите си докато решенията станат реалност.
"Те казват, че искаме бързо. Не, ние не искаме бързо, моят син е на 23 години, искам той да живее”, категорична е Вера Иванова, която е майка на момче с увреждане.
Това е всекидневна борба, ти ходиш да се бориш с институции, обиждат те, наругават те, казват – ти си такъв или инакъв, казват ти – какво искаш пак. На нас това ни е помощта, ние нямаме друга помощ, ти си в един ступор, живееш в един затворен свят", споделя Рени.За следващата седмица е насрочена нова среща между страните.