Граждани недоволстват, че не могат да паркират безплатно в буферните паркинги край метрото. От 1 февруари тези, които имат карти за градския транспорт, могат да ползват прилежащите паркинги без такса. Това обаче не важи за студенти, полицаи и пенсионери.

По този повод в редакцията на bTV се получиха гневни писма от хора, които с изненада установили, че трябва да плащат за паркинга на метрото, въпреки че имат карта за градския транспорт.

В един от случаите става въпрос за карти, издавани на студенти, пенсионери и полицаи. Такива карти се наричат преференциални.

„Те са на практика значително много под себестойността и затова сме решили да бъдат само тези, които са закупили новите карти, персонализирани със снимка, които са по 50 лева”, обяснява Радослав Тошев.

Студентските и пенсионерските карти са по 10 лева, а тези на полицаите им ги плаща МВР. Логиката на общинарите е, че след като тези групи веднъж са получили преференция при издаването на по-евтини карти за градския транспорт, няма как тази преференция да важи и за безплатно паркиране в метрото.

„Системата е гъвкава и в зависимост от резултатите, които ще се покажат - дали ще се напълнят паркингите, дали ще се препълнят, може да се окаже, че много голям интерес има, ще направим и така, че да се коригира и в нашата нормативна база, в наредбата”, допълва Тошев.

В момента картите за цяла градска мрежа дават право на безплатно паркиране в метрото. С карта само за метро паркингът е безплатен за първите два часа, след което се плаща по 50 ст. на час. Ако не пътуваш с метро, а искаш само да паркираш, тогава цената е по лев на час.