На историческия връх Шипка тържествата за 140-годишнината от Освобождението на България започнаха от рано сутринта. Хиляди отидоха до Паметника на Свободата, за да се преклонят пред паметта на героите опълченци – българи, руснаци, румънци и финландци.

Шипченският отряд под командването на генерал-майор Николай Столетов е от 7500 войника, подкрепени от 27 оръдия и изправени срещу 27-хилядна османска армия под командването на Сюлейман паша.

Първият камък на паметника Шипка е положен през август 1922 г. от преживелите боевете опълченци и техните наследници, за да помнят завинаги Шипченската епопея, решаваща за свободата на България.

Един до друг пред паметника застанаха и патриарсите на България и Русия. Там се състоя панихида в памет на загиналите воини.

Техни светейшества Неофит и Кирил изтъкнаха православието като най-силната връзка между българския и руския народ.

„Моля се за това, проявилата се с особена сила преди 140 години многовековна духовна връзка между нашите народи, да остане неразрушима за вечни времена”, каза руският патриарх Кирил.

"Този ден е върхът на нашата свобода и се прекланяме пред него", отбеляза българският патриарх Неофит.

Преди това тържествен молебен в Шипченския манастир "Рождество Христово" беше отслужен от българския патриарх Неофит и от руския патриарх Кирил, който е специален гост на честванията. Визитата му беше съпроводена от безпрецедентни мерки за сигурност.

Стройна организация на придвижване и засилено полицейско присъствие в подножието и на връх Шипка имаше за тържествата. Честванията преминаха без инциденти.

Колони от автомобили и по двата склона към върха се извиха още в ранното утро.

Хора от цялата страна извървяха километри пеша, за да се изкачат до паметния връх.

Недоволни от дългия пешеходен преход днес нямаше. Не тежаха дори знамената, венците и цветята.