В Пловдив ще има разположен на постоянно дежурство един хеликоптер за спешна медицинска помощ, който ще оперира с диаметър област Пловдив и останалите региони около нея.
Това съобщи служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, който връчи документите за регистрация на първото за Пловдивска област болнично вертолетно летище в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Свети Георги" ЕАД.
За целта на територията на летище Пловдив ще бъде позиционирана оперативна база, в която ще работят между 15-20 висококвалифицирани специалисти - пилоти, лекари, медицински сестри, наземен персонал, инженерен състав.
Това е десетото подобно летище в България, което е в пълна функционалност. Вертолетното болнично летище е изградено с финансиране от Министерството на здравеопазването и е на стойност 157 хил. лева. Съобразено е с всички изисквания на "България Хели Мед Сървиз", технически заимстван е от действащи хеликоптерни площадки и е в унисон с действащите български и европейски здравни стратегии, посочи Соколов. Той припомни, че през 2025 година ще бъде въведен в експлоатация и многоетажен паркинг с друга хеликоптерна площадка към болницата.
На въпрос на журналисти защо пострадалото на плажа в Созопол дете е транспортирано с военен самолет, министърът отговори, че функцията на спешната медицинска помощ е да обслужва спешни инциденти на близко разстояние, за да се реагира в "златния час". В случая с пострадалото дете разстоянието от Бургас до София е повече от 400 км и транспортът е извършен от самолет на Военновъздушните сили, който се различава от вертолетите.