Въвеждането на електронните болнични предизвика хаос в системата след въвеждането им от 1 януари - личните лекари се оказаха неподготвени.

Проблемите на лекари и пациенти създаде електронният болничен на Националния осигурлителен институт. Въпреки трудностите вече може да се каже, че в НОИ са заведени по електронен път до сряда на обяд 17 000 болнични, а 4000 лечебни заведения са получили регистрация и достъп до сървърите на НОИ.

Най-трудно се оказва за личните лекари, които имат срок от 6 месеца да усвоят програмата, иначе ще трябва да спрат да издават болнични.

Д-р Ася Илиева е общопрактикуващ лекар и има над 4000 пациенти. Издава средно по 10 болнични на ден, в дните след празници - повече. В първия ден, когато трябва да започне издаването в електронен формат, програмата не сработва.

„Настъпи един невероятен хаос. Да не кажа, че върнахме пациенти, които трябваше да получат документа. Попълвахме болнични листове, които бяха некоректно попълнени и върнати от НОИ. Връзката, която ни предоставя медицинската програма, беше затруднена, което ни създаде допълнителни проблеми - напълни се с пациенти в амбулаторията”, разказа д-р Илиева.

Софтуерната фирма пък, която има над 4000 клиенти, твърди, че и в момента се пишат нови версии на програмата. „Именно в тези периоди се пулочават недоразумения у лекарите и нямат досаттъчно информация, особено за новите изисквания. Ние като фирма имаме 60 предсатвители в страната, които денонощто при минус 15° обикалят села и паланки, за да помагат на личните лекари”, обясни представителят на фирмата за медицински софтуер Драгомир Манов.

Подобна е ситуацията и в Добрич. „Нито един болничен не сме издали първия ден”, посочи д-р Стелиян Щерев. „Почнахме трудно - и ние, и пациентите”, допълни д-р Коларова.

В НОИ обаче са категорични, че са дали време на лекарите и са провели обучение на регионалните си структури. Те ще приемат и хартиени болнични в следващата половин година. „След това няма да могат да издават болнични. Смятам, че това е един достатъчен период за един лекар. Ако не издава болнични, ще настъпи отлив от пациенти”, коментира д-р Румяна Павлова, началник отдел „Експертиза на работоспособността" в НОИ.

Електронният болничен не отменя задължението на пациентите да занесат хартиено копие на работодателя, който продължава да предава документите в НОИ.

Остава надеждата, че „детските” болести по електронния болничен ще бъдат излекувани в близките дни и системата да заработи в рамките на 6-месечния гратисен период.