Добронамерени, понякога импулсивни, с добра зрителна памет - така описват децата със Синдром на Даун.

Някои родители следят движението им със специални устройства.

"Слънчевото момиче" Яница радва света вече 15 години. След раждането ѝ, нейната майка намира опора в Сдружението на родителите на деца със Синдром на Даун. Казва, че тези деца са различни едно от друго. Някои са по-независими и ходят на училище сами. Други имат нуждата от постоянен придружител.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Моята дъщеря е по средата. В никакъв случай не мога да я пусна в големия град, но в малко населено място, в което сме през лятото, до морето - тя познава прекрасно мястото. И е по-самостоятелна. А аз съм спокойна, че няма да се изгуби", разказва Тони Маринова, родител, председател на сдружение "Синдром на Даун България".

Когато е по-малко, момичето се е губило за няколко минути в района на хипермаркет. Впечатлена от аквариумите в близост. Или магазина за сладолед.

"Усещането, че си загубил детето, че нещо лошо му се е случило, е кошмар за всеки родител. Но за нас е още по-голям. Защото много от децата имат проблеми с говора, не могат да обяснят кои са, къде са, адрес и затова темата за тях - за изгубването - е сериозен проблем", добавя Маринова.

Добронамерени и доверчиви, децата с Даун трудно разпознават недоброжелателите.

"Те няма да вложат тази мисъл, която влагаме ние, и ще тръгнат след своя импулс, ще се доверят лесно, те са любвеобилни, ще припознаят непознат като приятел", казва Силвия Пеева, директор на ЦСОП "Лозенец".

В този център за специална образователна подкрепа повечето родители придружават децата си. Въпреки това някои са купили устройства, с които следят местоположението им. Изглеждат като значки.

"Те са за дрехата на детето, но е свързано към телефона на родителя", добавя Пеева.

Директорът казва, че някои не свикват с гривните. "При нас децата ги махат, късат, не са много практични".

Попитахме Столичната община какво се случва с обещанието децата и младежи със специални образователни потребности да получават безплатни проследяващи устройства. От "Московска" 33 заявиха, че програмата продължава от 2 години. От началото на тази са предоставени... 8 устройства. Постъпили са заявления за още 9. 

А близките на децата отправят апел към всички нас:

"Много да ги приемаме, обичаме, да им създадем среда, в която да се чувстват изключително и само защитени".

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK