Осъдените вече ще бъдат под денонощен контрол. С идеята да овладее бягствата от правосъдие, държавата сложи първите електронни гривни на затворници, освободени условно. Надеждата е гривните да успокоят вълната от искания за връщане на смъртното наказание.
В подземието на Централния софийски затвор преди 25 години е изпълнена последната смъртна присъда в България. Според законите на социалистическа България тя е давана за измяна на отечеството, убийство на държавния глава и предумишлено убийство.
Най-тежкото наказание се е прилагало в продължение на 102 години и е отменено с мораториум през 1989 г. Заменено е с доживотен затвор, тъй като Хартата за основните права на ЕС категорично го забранява.
И до днес много юристи, политици и висши държавници препоръчват страната ни да премахне доживотния затвор без замяна заради това, че граничи с изтезание. Възможност за котнтрол над осъдените е с проследяващи гривни.
„Ако сам не поискаш да се промениш, няма как да го направи нито обществото, нито гривната”, смята мъжът, когото ще наричаме Петър. Електронната гривна не носи свобода. Тя непрекъснато напомня за извършеното престъпление, разказва той.
„Трудно ми беше отначалото, първите два месеца, защото ми пречи. Ама общо взето е много по-добре, отколкото да си зад решетките. С гривната можеш да си работиш. Има само едно - до 22:00 часа трябва да си на адреса. И каквото и да стане, не можеш да напускаш дома, самия двор. Не можеш, нямаш право да я свалиш, нямаш право и да я пипаш. Ако я свалиш, ще си направиш проблем, което не е желателно за никого”, обяснява Петър.
Той е поподнал в затвора заради катастрофа. Седнал зад волана пиян. Резултатът- три погубени човешки живота. „Аз съм на 33 години, а изглеждам, че съм на 45 откакто стана катастрофата. Косата ми е побеляла, а целият ми живот е вече черен. И все още изтърпявам... кошмари... не, на никой не го пожелавам... никой да не кара пиян!”, призовава Петър.
Като него - с проследяващи гривни на глезена, са 90 души по пилотен проект на Правосъдното министерство. За първи път в България се прилага и проследяване чрез сателит на опасен, но излежал присъдата си рецидивист.
„Идеята е, че този човек бива наблюдаван 24 часа по 7 дни в седмицата в даден географски район. Може да се начертае дори в кои зони има право той да пребивава и кои да не напуска”, обясни Борис Гончаров от фирмата-изпълнител на проекта.
Сателитното набюдение в момента е само експеримент, а от министерството предлагат електронни гривни да носят и затворници, които работят извън стените, и хора под домашен арест.
Електронното наблюдение не дава 100% гаранция, категорични са експертите. Проследяващата гривна обаче веднага ще даде сигнал, че арестантът е изчезнал, и така властите могат да реагират навреме. Колкото до сателитното следене - то се препоръчва само за терористи, рецидивисти и опасни затворници, осводени предсрочно.
Още за хората с гривни гледайте в предаването bTV Репортерите в събота.