Грипът, който върлува в България в момента, не започва с типични симптоми като запушен нос, хрема или кихане, а ударно със силна отпадналост, болки в мускулите, главоболие, висока температура, остра кашлица. Това обясни главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в интервю за БТА.

Специалистът обясни, че тази година кашлицата отшумява чак три-четири седмици след преминаването на грипа и се лекува трудно.

Грипът може да доведе до различни усложнения, като бронхит и характерната вирусна пневмония, предупреди здравният инспектор. Вирусната пневмония трудно се „улавя" от лекарската слушалка. Необходимо е да се направи рентгенова снимка, за да се видят настъпилите промени.

Грипът не се лекува с антибиотик - такъв медикамент се използва, когато пневмонията от вирусна премине в бактериална. Това става, когато имунната система така е отслабнала, че позволява на наличните бактерии да се развият. При тази промяна кашлицата от суха става влажна и дълбока, обясни още д-р Кунчев.

Все още нивата на заболеваемост от грип не са епидемични. Грипна епидемия се обявява, когато има близо 180-200 болни от грип на 10 хиляди души население, уточни специалистът. Той съобщи, че в началото на следващата седмица ще има данни за реалната заболеваемост от грип, след като е събрана и обработена информация за една пълна работна седмица.

Лечението на грипа е класическо - ползват се каквито и да е симптоматични лекарства срещу висока температура, кашлица и главоболие. Те не атакуват самия вирус, но подпомагат организма, обясни д-р Ангел Кунчев. За пряко въздействие върху вируса се ползват антивирусни препарати, които действат и върху двата щама, които до момента са засечени в страната ни – „Калифорния" и „Масачузетс", но те трябва да се приемат на много ранен етап, още при първите симптоми на грип.

Засега сред грипните проби в България не е уловен третият очакван щам – „Виктория". Сръбски вирус, за който се появи информация в медийното пространство, няма, увери д-р Ангел Кунчев.

Маските, които хората носят, за да се предпазят или да предпазят околните нямат никакъв ефект, катргоричен е специалистът. Те имат значение единствено когато се ползват в специализираните отделения при обслужване на тежко болни пациенти и се носят не толкова от болния, а от персонала. Предпазването от зараза с маска е осъществимо за съвсем кратко време - 10-15 минути, защото когато маската се навлажни, става пропусклива и не е особена бариера за вирусите.

Вирусът на грипа може да се предаде и от ползването на общи прибори и общи кърпи, макар и по-трудно в сравнение с въздушно-капковия път.

Д-р Кунчев посочи, че едната възможност за предпазване от болестта е имунизация, за която вече е късно. Другата възможност е много трудна за осъществяване, тъй като хората работят и учат заедно, на едно място и предпазването става почти невъзможно.

За да се предпазим от болестта може да се използват чай, лимон, киви, мед, чесън и всички други превантивни мерки, макар че няма гаранция и не може да се очаква, че ще имат чудодеен ефект.