Газовият проект „Нептун Дийп“ в румънски води застрашава живота в Черно море, съобщават от „Грийнпийс“ - България.

Според „Грийнпийс“ конструирането на „Нептун Дийп“ би довело до негативни ефекти върху застрашените видове муткур и средиземноморски буревестник, а във водите на Черно море ще бъдат изхвърлени над 5 млн. кубични метра отпадъчни води, които лесно биха стигнали България заради естествените течения.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Грийнпийс - България

„Рискът от аварии в подобни платформи е огромен поради военните действия в Украйна, а румънските власти не предоставят информация за изследванията за екотоксичност на проекта, което повдига сериозни опасения за здравето на българските граждани и живота в Черно море“, се посочва в съобщението.

„Изчисленията демонстрират, че търсенето на изкопаем газ в Европа ще спадне с 32% до 2030 г. До 2035 г. предлагането от съществуващи проекти и договори ще надвишава търсенето в ЕС, дори без да има нужда от допълнителен внос на LNG (изкопаемото гориво втечнен газ) или тръбопроводи. В същото време според оценките на самите инвеститори добивът на газ чрез „Нептун Дийп“ няма да успее да стартира преди 2027 г. Може би по тази причина инвеститорът напълно е захвърлил безопасната поддръжка на останалата газова инфраструктура в румънската част на Черно море“, казват природозащитниците.

Снимка: Грийнпийс - България

В становище, изпратено към Министерството на околната среда и водите, „Грийнпийс“ - България изразява остри критики към „Нептун Дийп“.

„На българските граждани не е предоставен реален достъп до обществени консултации, тъй като такива ще се извършат единствено в Каварна и никъде другаде“, допълват от „Грийнпийс“.

„България, разбира се, дори на теория няма икономическа или каквато и да е друга изгода от този проект, защото не е участник в него. За нас ще останат само тежките последствия за околната среда и живота в Черно море“, казват още от организацията.