"Това е един реалистичен и добър бюджет на фона на общото икономическо развитие на страната и сътресенията от 2014 г. Аз съм оптимист, че той дава възможност на държавата да изпълнява своите основни функции", заяви финансовият министър Владислав Горанов.

По-рано днес на извънредно заседание Министерският съвет одобри бюджета за догодина.

Относно измененията между предложения и приетия бюджет, Горанов посочи, че има минимални изменения в парите за Външното министерство – около 600 хил. лв.

Горанов заяви и че ще има повече пари за армията. Тези пари ще бъдат използвани за превъоръжаването – става дума за нови 8 изтребителя, което е половин ескадрила. Дава се възможност и за модернизиране на военноморските сили с придобиване на многоцелеви плавателни съдове (фрегати).

Каква ще е сумата за тях, ще стане ясно, след като минат тръжните процедури. Горанов подчерта обаче, че става дума за дългогодишни програми.

Нови 45 млн. лв. ще бъдат дадени на съдебната власт за реформи през следващата година.

Министърът добави, че това не е най-добрият бюджет, но е възможният бюджет, който гарантира стабилност. По думите му с него държавата ще може да изпълни основните си функции – както тези, свързани със закрилата на българските граждани, които не могат да се справят сами, така и по отношение на инвестициите в човешки капитал, а също и в сферата на отбраната и сигурността, където има вече поети международни ангажименти.

Относно това дали има предвидени достатъчно средства в бюджета за бежанците, Горанов заяви, че има достатъчно средства за справяне с миграционната вълна следващата година.

"Разбира се тук не говорим за апокалиптични сценарии за стотици хиляди бежанци, защото при такава ситуация са нужни общоевропейски усилия", подчерта министърът.

Относно предвидения нов дълг през следващата година Горанов подчерта, че това е максималният възможен лимит, който е част от миналогодишната програма.

"Тези 5,3 млрд. включват в себе си бюджетния дефицит, разчетен за 2016 г., както и погашения в размер, приблизително равен на бюджетния дефицит за следващата година, т.е. погашение и падежирания на стари дългове и заделен буфер от ликвидност за определени неблагоприятни развития във финансовата система и икономиката за следващата година", обясни той.