Почти една година след наводненията в Карловско bTV се връща в пострадалите села, за да провери как живеят хората.
Една година след бедствието в Карловско работата по възстановяването на селата все още не е започнала заради административните процедури между институциите.
Година по-късно мостът, свързващ село Слатина и село Розино, все още не е възстановен, а речното журито не е напълно почистено.
Има хора, които живеят във фургони, топлят си вода за нуждите. Част от хората, които вече са успели да възстановят домовете си със собствени средства, не могат да си върнат парите, въпреки помощта, отпусната от държавата от 2500 лева.
Всички помнят сълзите и отчаянието на баба Дела - една от пострадалите на 2 септември в Карловско. Тогава за 10 часа на квадратен метър се изсипват 200 литра дъжд.
Десетки къщи са наводнени, семейства остават без дом, разрушени са пътища. Една година по-късно възстановяването не е приключило.
„Аз кошмарите продължавам да ги сънувам. Тези големи скали дето идват, всичко беше във вода, мостът пада, магазинът го отнесе. Как няма да сънуваш?“, каза баба Дела.
Със собствени усилия и с труда на доброволците, баба Дела възстановява дома си.
„Измазали сме обаче още е влажно, кърпим дупка по дупка, с пенсийката малко по малко купуваме вар, мазилка. Досега аз не съм получила нищо от Карловска община, а ние изгубихме всичко, всичко“, разказа тя.
За хората в пострадалите села, парите от държавата идват закъснели.
„375 лева до тук, тези 2500 лева ги отпуснаха, те ще отидат в магазина, където сме си харесали нещо и можем само да си вземем обзавеждането. Ние вече за една година си го набавихме това нещо - с кредити. Хем са закъснели, хем не ги дават правилно както трябва“, каза Ани Иванова от село Богдан.
Екипът на bTV потърси Министерството на труда и социалната политика с въпрос: Как тези 2 500 лева, отпуснати за мебели, могат да се ползват от хора, които вече са похарчили пари за нови след наводнението? Отговор засега няма.
Не е ясно и кога ще бъдат възстановени пострадалите села. За да има нови улици, тук чакат съгласувателни процедури между институциите.
„Най-много те се бавят в РИОСВ-Пловдив и Басейнова дирекция. Още през юни са ни входирани проектите и все още нямаме разрешение от тяхна страна. След това издаваме строителното разрешение и започваме да работим, защото имаме сключени договори“, каза зам.-кметът на община Карлово Данка Зидарова-Люртова.
От екоинспекцията отговориха за bTV, че по 16 инвестиционни предложения се съгласуват с Басейнова дирекция и са издадени становища. Реализацията е в правомощията на кмета на Карлово. От Басейнова дирекция пък заявиха, че при тях са постъпили пет заявления за разрешителни и имат 20 дни срок да ги разгледат.