Първият сериозен сблъсък в 49-ото Народно събрание вече е факт и се наложи прекъсване на заседанието, за да се успокоят страстите и да не се стигне до физически сблъсък.
Темата не предполагаше такова напрежение. Спорът се породи от наименованието на Комисията за децата, младежта и спорта. Предложението бе да се добави и думата „семейство“. В това от „Възраждане“ видяха чужд интерес.
„За да угодите на поредното НПО, свързано със Сорос, Морос и подобни“, коментира Цончо Ганев от „Възраждане“.
„Не знам "Възраждане" кога всъщност са против неправителствените организации и кога ги дразнят – когато жената на Копейката усвоява пари с НПО от лоши западни компании или по принцип не им харесват“, отвърна Явор Божанков от ПП-ДБ.
„Не бива да допускаме тази трибуна тук да става място за изява на сбъркани хора, с нетрадиционна ориентация – като под нетрадиционна имам предвид такива, преминаващи от лява в дясна партия в рамките само на 1 седмица“, посочи лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Последва размяна на нецензурни реплики между Манол Пейков от ПП-ДБ и Костадинов, а след това председателят на Народното събрание обяви 10-минутна почивка.
Тя помогна "страстите да се успокоят". Костадин Костадинов и Манол Пейков получиха наказание – "забележка", а депутатите продължиха с правилника си за работа.
Все пак мнозинството гласува тази комисия вече да има още теми за разглеждане. В правилника си депутатите приеха да има общо 25 комисии, както и председателят на Народното събрание веднъж в месеца да събира всички председатели на комисии и да координира законодателната им дейност.
„Комисиите бяха в началото 12 или 14, станаха 24. Ако тръгнем по този принцип ще ги направим 40“, коментира Йордан Цонев от ДПС.
„Много често се правят комисии, за да се намери работа на някой депутат“, добави Тошко Йорданов от ИТН.
В правилата депутатите не приеха да има глоба от 5 хиляди лева за министри, които не отговарят на депутатски въпроси и не идват на изслушване - идея на Константин Бачийски от ПП-ДБ. Не се съгласиха и с предложението на ДПС да няма Комисия по конституционни въпроси, докато парламентът не започне реално разглеждането на промените в основния закон.
Утре депутатите продължават да пишат правилата си.