Главният прокурор Иван Гешев вече лично е получил препис от предложението за отстраняването му. От днес започва 7-дневният срок, в който може да изрази становище, включително и да възрази.
След това в тридневен срок Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) трябва да се събере и да реши дали това искане е допустимо. Едва тогава - на ново заседание, да разгледа отстраняването на Иван Гешев по същество.
Министерството на правосъдието е осигурило охрана на зам.-главния прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов. Вчера той я поиска с аргумента, че се страхува за живота си, след като главният прокурор Иван Гешев обяви, че е възможно Сарафов да стои зад атаките срещу него.
Етичната комисия към ВСС трябва да изрази становище по оставката на зам.-директора на НСлС Ясен Тодоров, поискана от Сарафов. Засега такава точка не е включена в дневния ред на Висшия съдебен съвет (ВСС) за утре, но е възможно да бъде добавена и извънредно.
Все още няма депозирано искане за оставката на Сарафов. Главният прокурор обяви вчера, че ще поиска отстраняването му.
По-рано днес служебният министър на правосъдието Крум Зарков каза за bTV, че няма да сезира ВСС по казуса „Гешев“, защото той вече е сезиран.
„Ще изпълня всичките си правомощия, така че да се стигне до решение на проблема. Най-страшното, което може да се случи, е нещата да се заметат и всичко да остане постарому“, заяви Зарков.
Той напомни, че министърът на правосъдието няма право на глас при гласуване във ВСС, но може да се изказва и да осигури качествена среда за дебат.
„Надявам се решаването на този въпрос да не мине във взаимно замеряне с кал, противоречащи си пресконференции, компроматна война и натискане на enter срещу натискане на space. Това трябва да се проведе като дискусия, юридически обоснована и аргументирана, в рамките на ВСС“, допълни министърът.