„Не става въпрос за война между МВР и прокуратурата, поне от страна на прокуратурата. Води се война срещу прокуратурата. Интерес от тази война имат само престъпниците. Естествен резултат от това е бум на престъпността. Цената ще я платят българските граждани“, заяви главният прокурор Иван Гешев на брифинг по повод изнесената информация за натиск от страна на ГДБОП върху наблюдаващи прокурори по производството за аферата „Хемус“.
„За първи път виждам такъв безпрецедентен натиск върху прокурори, и то дами. Днес са те, утре ще са съдиите, вдругиден някой обикновен гражданин, чиято позицията не се харесва на някого“, заяви главният прокурор.
По-рано през деня прокурори от Софийска градска прокуратура съобщиха, че им е указен натиск във връзка с наблюдавано от тях досъдебно производство за изпиране на пари с висок обществен интерес. От изнесената информация стана ясно, че става въпрос за делото за аферата „Хемус“, а натискът е оказан от директорът на ГДБОП Калин Стоянов.
„Това не е професионален конфликт, както някъде е казал служебният вътрешен министър. Това е незаконен, неправомерен натиск върху магистрати да извършат престъпления срещу правосъдието. Явно някои хора така възприемат върховните европейски стандарти като разделението на властите и върховенството на правото. Независимостта на българските магистрати трябва да бъде отстоявана. Ще работим само в интерес на гражданите и срещу престъпността, всичко останало е за сметка на тези, които го правят“, заяви Иван Гешев.
Заместник главният прокурор Даниела Машева съобщи, че ще сезират за случая редица европейски институции и посолства. За казуса ще бъдат информирани и прокурорската колегия на ВСС, председателя на Народното събрание, президента, премиерът, представителството на Европейската комисия, също и посолствата на САЩ и на Великобритания, Европейския парламент, Съвета на Европа, Венецианската комисия, Международната асоциация на прокурорите.
„Заявяваме необходимите законови мерки за гарантиране на сигурността и неприкосновеността на магистратите“, заяви Машева.
От своя страна шефът на Националната следствена служба Борислав Сарафов заяви, че „не трябва да се допусне междуличностните конфликти да влияят на работата на институциите“.