Повдигнаха обвинения за данъчни престъпления и пране на пари на Николай и Евгения Баневи за периода 2010-2011 г., съобщиха от спецпрокуратурата. Наблюдаващият прокурор по делото Мария Дойчева поясни, че общият размер на присвоеното имущество е над 1.5 млн. лв., а щетата за държавата се оценява на над  500 000 лв. От МВР разпространиха снимки от имението на семейство Баневи.

Снимка: МВР

Делото „Полимери“ ще онагледи „бандитската приватизация” в страната ни. Държавата до сега не е контролирала по никакъв начин предприятия от първата вълна на масовата приватизация. Това каза заместник-главният прокурор Иван Гешев по повод досъдебното производство около разследването на дейността на завод „Полимери“ АД и задържането на семейство Баневи в Ница, предава „Фокус“.

Гешев посочи, че предмет на производството е приватизирания завод „Полимери“ и неговото източване.

Снимка: МВР

„Ситуацията, както я описват свидетелите и документите е следната: Придобиват се предприятия от първата вълна на масовата приватизация. До този момент държавата не е обвързвала това по никакъв начин с последващ контрол. Резултатът с „Полимери“ е, че започва неговото източване по различни начини и накрая стигаме до откровеното рязане на скрап на каквото е останало от завода. Резултатът е 1800 души на улицата. Това дело ще онагледи т. нар. „бандитска приватизация“, уточни заместник-главният прокурор.

Снимка: МВР

Гешев заяви, че  парите от „Полимери” са постъпвали в офшорни сметки и допълни, че това е един от начините на източване.

Снимка: МВР

„Данните за извършвани престъпления са от свидетелски показания, които сега ще засечем със счетоводната документация. Работата по случая е започнала след сигнализираща справка, пристигнала миналия месец в Спецпрокуратурата. След това сме изискали всички спрени, висящи в страната дела по този случай. Обединили сме 4 от тях, възобновили сме ги. Делата са били спрени заради това, че не е било установено кой е извършител“, обясни наблюдаващият делото прокурор Мария Дойчева.

Снимка: МВР

Обект на разследване са множество приватизирани предприятия, каза още прокуро Дойчева. „Обект на разследване са „Елма-Троян“, което е било източено преди да бъде източено „Полимери“ и по същия начин е било нарязано за скрап преди да бъде обявено в несъстоятелност. Става дума и за завода в Костенец, който не е бил нарязан за скрап, но е бил продаден на КТБ през 2012 година. Става дума и за други предприятия, за които в хода на работата ще излязат документи“, посочи тя.

Снимка: МВР