70 хил. сигнали за сваляне и разпространяване на материали с детска сексуална експлоатация от български IP адреси са получени на горещата телефонна линия 124 123 на Национален център за безопасен интернет (НЦБИ) само за 2024 г. Това са сигнали, при които деца основно на възраст между 10 и 13 години са жертви на престъпление.
Данните бяха изнесени на кръглата маса „Закрила на детето от онлайн насилие“, на която присъства министъра на правосъдието Георги Георгиев.
В 72% от случаите децата стават жертви на онлайн сексуален тормоз в социалните мрежи, според данни на НЦБИ. Центърът е доверен партньор на дирекция „Киберпрестъпност” към ГДБОП и на мрежата INHOPE на Интерпол.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев отчете, че това е огромна работа, свършена от неправителствената организация и в партньорство с МВР. Той подчерта, че екипът му работи усилено с неправителствения сектор по различни инициативи, защото в много области той е лидер по предоставяне на модерни и качествени социални услуги и услуги по защита на деца и превенция от домашно насилие.
„Нашата задача е да можем да защитаваме по адекватен и категоричен начин децата-жертви на престъпления. В същото време обаче Министерство на правосъдието започва и процесът по изготвяне на изцяло нов закон за детското правосъдие, който се отнася до нарушенията и престъпленията, извършвани от непълнолетни и малолетни“, каза Георгиев.
Той обясни, че нормативната рамка във връзка с противообществените прояви и нарушения на обществения ред на подрастващи и работата с тях е архаична и безвъзвратно остаряла. „Затова сформирах работна група, в която включваме представители на съда, прокуратурата, МВР, МОН, МТСП, академичните среди и неправителствения сектор. Нейната задача е да направи анализ на статистически данни, на добрите практики от държавите-членки на ЕС, проучване на практиката на съдилищата и на комисиите за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и да предложим изцяло нов работещ модел за детско правосъдие, който касае както наказанията, така и превенцията и превъзпитателното въздействие“.