Часове преди да влезе в сила ултиматумът на Москва - синьото гориво да се плаща в рубли - вероятно ще има отсрочки.

Русия обяви, че няма да изисква плащането в руска валута да става незабавно.

За да се случи това обаче, Москва трябва да одобри директива за изменение на съществуващите договори на "Газпром", при запазване на установените обеми и цени.

Също така руската Централна банка се очаква да осигури купуването на рубли от купувачи на енергия на вътрешния пазар.

На този фон рублата плахо връща позициите си от преди войната в Украйна.
Днес един долар можеше да се купи за 84 рубли.

В началото на конфликта рублата се срина- до 120 за долар.

Правителството и днес беше категорично - България няма да остане без доставки на газ.

„Няма да се допусне нарушение на действащите договори, в които ясно е предвидено, че плащания се извършват или в евро, или в щатски долари“, каза Лена Бориславова, говорител на правителството.

От енергийното министерство заявиха за bTV, че при необходимост, страната ни има готовност да плаща за синьо гориво в рубли. Въпреки това са категорични:

"Към този момент не е получено официално писмено искане от "Газпром експорт" за промяна в договорните взаимоотношения с "Булгаргаз". Ако бъде направена, такава промяна изисква съгласието и на двете страни.", обясни Бориславова.

Енергийни експерти смятат, че с действията си по отношение на газа Путин търси символична победа.

„Големите потребители на газ в Европа са тези, които могат да окажат влияние на Русия, защото тя не може да си позволи да спре газа за тях, защото оттам идват парите. По-добре е да упълномощим ние ЕС да има общо преговаряне“, каза Георги Ангелов, икономист, институт "Отворено общество".

„Едно спиране на доставките от Русия в нарушение на договора ще й коства много сериозни санкции, ще я демонизира и ще покаже облика на един деспот, който слага договорите на върха на копието и тръгва в атака“, коментира енергийният експерт Христо Казанджиев.

Текат преговори за междусистемната газова връзка с Турция. Обсъжда се и възможността през "Неа Месемврия" да се подава повече азерски газ у нас.