Парламентът е институцията с най-ниски нива на доверие сред политическите институции в обществото през цялата 2019 г.
Това показва проучване на „Галъп Интернешънъл". В края на годината 23% от запитаните изразяват доверие в парламента, а недоверие – 67%. Останалите се затрудняват да отговорят.
От социологическата агенция допълват, че правителството има по-високи нива на доверие от парламента, но и при него резултатите са негативни – 62% от анкетираните не одобряват работата на министрите, срещу 29%, които са доволни.
Данните показват, че президентът традиционно е институцията с най-висок обществен авторитет и през 2019 г. – доверието е 56% срещу 30% недоверие.
Според изследването на „Галъп Интернешънъл” през цялата година нивата на доверие в правителството са били под 30%, а на недоверие – над 60%. По време на скандала с имотите на властимащите „Апартамент гейт” – общественото одобрение е било най-ниско, след изборите за Европейски парламент нивата са се покачили.
Въпреки негативните резултати – доверието в парламента изглежда малко по-добро на фона на предходни години. Тенденцията за повишаване на рейтинга започва през пролетта на 2017 г. с тогавашната смяна във властта.
През последните 30 години доверието в парламента е било повече от недоверието само два пъти – след кризата през 1997 г. и при идването на власт на НДСВ, оглавявано от Симеон Сакскобургготски.
Статистиката показва, че през годините президентската институция се е ползвала с най-малко обществено доверие по време на Мандата на Росен Плевнелиев.
Данните са базирани на ежемесечната изследователска програма „Политически и икономически индекс“ на „Галъп интернешънъл“ – независимото от външно финансиране изследване с десетки индикатори, което тече всеки месец вече близо тридесет години чрез преки стандартизирани интервюта „лице в лице“ с извадки 1000/800. Последната вълна на изследването е между 29 ноември и 6 декември 2019 г. сред 803 пълнолетни българи.