Българската филмова общност настоява за незабавно актуализиране на държавната помощ за филмовата индустрия с 6 220 000 лв., което ще позволи устойчивото развитие на българското кино и използването на потенциала му за икономическото развитие на България. Това се посочва в декларация от киногилдията до президента, премиера, Народното събрание и парламентарно представените политически сили.
Филмовите дейци настояват също за преподписване на тристранното споразумение между Министерството на културата, Комисията по култура и медии, Комисията по взаимодействие с гражданските организации и движения и творчески организации, както и на протокола - споразумение за целенасочена културна политика в българската филмова индустрия.
Законът за филмовата индустрия (ЗФИ) не се изпълнява - в държавния бюджет за 2014 г. са предвидени 12 700 000 лв., а според чл. 17 от закона и схемата за държавна помощ, нотифицирана от Европейската комисия, сумата трябва да бъде 18 920 000 лв., се посочва в декларацията, изпратена и до медиите.
Отбелязва се, че неизпълнението на ЗФИ с 6 220 000 лв. само за 2014 г. поставя под въпрос устойчивото развитие на българската филмова индустрия. Кандидатстващи на една сесия за игрални филми през 2013 г. са 85 проекта, а средства могат да бъдат отпуснати едва за два-три филмови проекта. Тази тенденция може да бъде проследена и в последните няколко години на сесиите в Националния филмов център. Такъв дисбаланс ще има трайно негативни последици в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен аспект, посочват кинематографистите.
Досега филмовата индустрия беше разглеждана като сектор, който получава субсидии и има "съмнителен" икономически принос, а немалко бяха и гласовете, че такъв изобщо няма и държавата единствено излива няколко милиона годишно, без да има икономически ефект. За първи път обаче, филмовата индустрия доказва, че към културната и социалната й "ефективност" бихме могли да добавим и икономическа.
И нещо повече, устойчивото развитие на сектора, вътрешната му логика и динамика на развитие, и поради спецификата на дългия оборот на вложените средства, не подлежи до такава степен на сътресения, външни на средата, и то в периода 2008-2012 - години на сериозна икономическа криза. Икономическите доказателства, че филмовата индустрия мултиплицира получените публични средства чрез пазара, генерира по-висока заетост, ръст на добавената стойност към БВП, оборота и т. н., поставят сектора като един от водещите за културните и творческите индустрии, изтъкват кинодейците.