За да се докаже дали едно съкровище е автентично са необходими месеци лабораторни изследвания. Те се извършват в Археологическия музей.
Първата стъпка при подобни изследвания е да се установи чрез каталози от музеи дали външният им вид съвпада със същата епоха и култура. След това се преминава към анализ.
„Древните майстори, работейки върху своите произведения, използват инструменти, които оставят специфични следи. Веднага на микроскопа става ясно дали следите наподобяват следите на древните майстори или на съвременните инструменти”, обяснява тодор Чобанов – експерт по антична история.
След това се прави химичен анализ дали съставът съответства на материалите от съответната епоха.
Пред съда снощи, един от задържаните – Петър Влаев, се похвали, че лично е изработил фалшификата.
Според негови съседи в Симеоновград той е въртял в къщата си сделки като лихвар. В съдебното досие на Влаев има една пробация, две условни и една ефективна присъда. В затвора влиза през 2010 година за разпространение на фалшиви банкноти по 20 лева.
Петър Божков и арестуваният служител на ДАНС Недко Добчев са съученици. Родителите на Добчев в Симеоновград не вярват, че синът им е виновен.
Тези хора доста често са склонни да смесват истински и мними предмети в находките, съвсем обичайна практика е да се правят опити за измама, смята Тодор Чобанов.
Служителят на ДАНС е искал да се пенсионира в края на годината.