До сутринта се очаква да бъдат ликвидирани свинете в с. Тутраканци, където беше открито огнище на африканска чума, предаде репортерът на bTV Йордан Фотев. По думите му полицаи са обособили трикилометрова предпазна зона до селото и достъпът е ограничен.
Собственици на прасета заявиха, че ще се съобразят с решението на властта. „Не знам откъде дойде тази африканска чума, те нито са ходили в чужбина, нито пък ние сме ходили някъде”, каза Иван Вангелов.
Националната референтна лаборатория е потвърдила инфекция с вируса на африканска чума при домашни свине в с. Тутраканци.
Сигналът за повишена заболеваемост в животновъден обект тип "заден двор" e постъпил в агенцията на 30 август т.г.
На извънреден брифинг изпълнителният директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев обясни, че собственик на седем прасета в Тутраканци е констатирал повишена заболеваемост на животните, три от тях са умрели и той е информирал ветеринарите във Варна. Направена е аутопсия на животните, а наличието на вируса е потвърдено днес от Националната референтна лаборатория.
Свинете в с. Тутраканци са били 30, останали са 23. Още тази вечер животните ще бъдат евтаназирани и загробени, каза Илиев.
Сега ще бъдат умъртвени само свинете в селото, където е огнището. Взимат се проби от прасетата в 3-километровата зона около Тутраканци, обясни шефът на БАХБ.
Най-близкият свинекомплекс е на 40 км от огнището, каза директорът на БАБХ и посочи, че свинефермите у нас имат биосигурност на изключително високо ниво и подготвени ветеринари.
Големият проблем за България би бил, ако африканската чума по свинете наближи големите индустриални ферми, посочи той. Илиев информира, че близо половин милион са свинете в индустриалните ферми у нас.
Старанието на Агенцията ще бъде да не допуснем това, което стана в Румъния, в която има 202 хиляди разболели се от африканска чума животни, каза Илиев.
По думите му, това е бедствие, защото е трудно да бъдат загробени толкова животни.
Опитваме се да опазим индустрията, опасността идва от прасетата от "заден двор", обясни Илиев. Той коментира, че вирусът е изключително агресивен и устойчив и преодолява доста от взетите мерки.
Африканската чума по свинете не е опасна за хората, но лесно се разнася, обясни Илиев. Той посочи, че вирусът се предава чрез диви прасета, чрез фураж и чрез преработени продукти от свинско месо, включително и чрез опаковки, в които е имало такива продукти или месо от болни свине.
Затова е засилен контролът по границите за внасянето на месо и продукти от свине. Дезинфекцират се превозните средства, които влизат през сухопътните ни граници.
В момента в цялата страна се извършва преброяване на прасетата, особено около индустриалните ферми, каза Илиев.
Директорът на БАБХ съобщи, че днес са информирали ЕК за огнището у нас и на базата на нашите мерки ще се види какви ограничения ще ни бъдат наложени. Той обясни, че, ако ситуацията ескалира, може да ни бъдат наложени икономически мерки – да се забрани месо и месни продукти да излизат от страната.