Лекарствата са сред продуктите, чиито цени контролните органи ще се следят за спекула преди и след влизане на еврото у нас.
Месечният разход за лекарства на Силвия й съпругът й е около 200 лева. Жената казва - следи новините за еврото, и не се тревожи от поскъпване.
„Слава Богу не съм от тази категория, кято се нуждае от много скъпи лекарства - ето, сега съм купила добавка за мъжа ми за ставите, която е доста скъпа, но го приемам за нормално. Мисля, че ще бъдат преобразувани цените. Ето, това както е например е 64,88, ще струва 32,44 евро“, смята Силвия Николова.
Превалутирането става, като стойността в левове се раздели на на официалния валутен курс, а получената сума се закръгля до втория знак на десетичната запетая. Тоест - лекарството, което Силвия разглежда - ще струва 33,17 евро.
В аптеките вече подготвят софтуерите си - месец след положителен конвергентен доклад, етикетите и касовите бонове трябва да са и в двете валути.
„Ако има промоция, ще има 4 цени в лева и в евро“, казва Николай Костов, собственик на верига аптеки.
Според него стойността на лекарствата у нас се регулира, но това не е така при хранителните добавки и козметиката.
„Никакъв риск няма не само за лекарствата, и за всичко останало - софтуерът изчислява по определен алгоритъм, по фиксинга на БНБ. И се изчислява точно“, посочва той.
Цените на лекарствата се регистрират и регулират от съвета по цени и реимбурсиране. Медикаментите с рецепта имат пределни цени, над които не могат да се продават в аптеките. При лекарствата без рецепта, се регистрира максимална цена - която може да се повишава веднъж годишно, и с не повече от процента на инфлацията у нас. Промяна в тези правила няма да има.
Националния съвет по цени и реимбурсиране предприе всички необходими мерки и действия и създаде в публичния портал функционална възможност за показване на цените в лева от датата на въвеждане на еврото до края на преходния период. Мярката ще осигури яснота и защита на потребителите.
От фармаиндустрията също казват - механизмите за контрол на цените на лекарствата у нас са достатъчно надеждни, за да не допуснат увеличение в резултат на превалутирането.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK