В понеделник президентът свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност за евроинтеграцията на Западните Балкани. Тема на разговорите ще бъде ролята ни в процеса на стабилизиране и асоцииране на Албания и на Република Северна Македония.

След като в края на 2020 г. правителството на Бойко Борисов наложи вето на преговорите на Република Северна Македония за еврочленство, още в първите дни на 2022 г. София започна да работи по-интензивно със Скопие. А премиерът Кирил Петков обяви, че му престои среща с номинирания за премиер на югозападната ни съседка - Димитър Ковачевски.

„Ние протягаме ръка към това да започне наистина един конструктивен диалог, надграждаме същестуващата рамка с предложение за формиране на пет работни групи“, заяви говорителят на правителството Лена Бориславова.

Групите са по темите - инфраструктура, икономика, култура, евроинтеграция и история, каза премиерът и изрази очакване, че Скопие ще направи отстъпки.

Все още не е потвърдено дали съвместната работа между България и Република Северна Македония ще бъде само 6 месеца и дали след това София ще отмени ветото.

„Не мисля, че е напълно невъзможно. Много е важно обаче каква атмосфера ще бъде създадена и в двете общества, и в двете страни, какво ще бъде поведението на полит класа, не само управл среди, но и отговорността на опоз политици и отговорността на медиите“, смята историкът доц.Стефан Дечев.

В коалиционното споразумение на партиите, които подкрепят правителството, е записано, че позицията на България за Република Северна Македония стъпва върху рамковата позиция на правителството и декларацията на 44 Народното събрание през 2019 г.

„От една страна те наистина се базират на тези документи, но това, което се вижда от пръв поглед, че отпада твърдото изискване за употребата на формулировката за македонския език и на второ място формулировката за обща история до 1944 г.“, коментира историкът.

Обърнахме се за коментар към специалния представител на Република Северна Македония за България Владо Бучковски и към действащия външен министър Буяр Османи, но те отказаха с аргумент - Рождественските празници там.