Европейският съюз подготвя още по-драконовски ограничения за ползването на еднократните найлонови торбички. В България употребата им е намаляла с над 60% през последната година, показва анализът на Министерството на околната среда и водите.
В един столичен квартален магазин опаковат продуктите в бързоразградими торбички без дръжки, за които не се плаща продуктова такса и не се плащат от клиентите. Уверяват също, че цената им не товари цената на стоките в магазина.
След промяната наистина се вижда отлив от ползването на торбички. „Някои от икономична гледна точка, като по-възрастните хора, гледат да си носят винаги, други хора за дребни неща рязко ни отказаха да им даваме торбички”, обясни управителят на магазина Весела Филипова.
Екоминистерството също отчита намаление в ползването им. „Има вече устойчива промяна в поведението на потребителите - все по-често наблюдаваме хора, които си носят вече закупена торбичка, която използват многократно”, обясни Антон Пейчев от Министерство на околната среда и водите.
Според бизнеса вредите са повече от ползите. Промяната довела до фалити, увеличаване на сивия сектор и нелегален внос. Малките торбички сега стрували двойно и стойността им се калкулирала в стоките.
„Може би в 8 от всеки 10 магазина има торбички, които не отговарят на наредбата нито по обозначение, нито по размери, нито по тегло. Проверката е много лесна, но за съжаление, липсва ефективен контрол”, коментира Цветанка Тодорова от Браншовата асоциация „Полимери”.
В следващите години предстои още по-тежко затягане на правилата - до 2019 г. Европейският съюз налага ограничаване на използването до 90 торбички на човек годишно и гарантиране, че всички пликчета се плащат.
Очаква се новите ограничения да не се усетят силно у нас, тъй като с вече въведените правила, България е една от страните в Европа с най-екологична регулация.