По-скъп ток при по-голямо потребление. Промяната да стане факт от януари догодина, предлага енергийното министерство.

Евтиният ток да бъде до 800 киловатчаса потребление на месец през зимата, а през лятото прагът да пада до 300 киловатчаса, предлага още държавата. След това цените да стават по-високи - такива, каквито са на свободния пазар.

Таксуването по две тарифи няма да ощети домакинствата, дори ако се отопляват изцяло на ток през зимата, увери енергийният министър:

„Бюджетът не го позволява това нещо - да компенсираме включително тези, които си пускат сауни, топлят басейни, вдигаме цените на тези, които потребяват над 800 мегават часа. Това е повече от достатъчно за отоплението, на което и да е обикновено домакинство“, обясни Росен Христов, министър на енергетиката.

Електроразпределителното дружество ще определи каква е цената над евтината консумация според средната борсова цена за месеца. И още - работи се по модел сметките на домакинствата да са близки без значение дали са избрали да се топлят на парно, ток или природен газ.

Бившият и настоящият енергиен министър обаче влязоха в спор за ядреното гориво за АЕЦ „Козлодуй“. С пост в социалната мрежа Александър Николов обвини служебния кабинет, че с отмяната на решение на предишното правителство за диверсификацията на доставките на гориво за АЕЦ "Козлодуй" се защитават руски интереси.


„Беше забранено участието в търга на компании, които имат елемент от руска технология - гориво части, по този начин се елиминираха няколко европейски компании, оставаше само американската „Уеиснигхаус“. С отмяната на това решение отваряме пазара за преговори с няколко европейски и американски компании“, заяви Росен Христов.

Конкуренцията на пазара ще даде шанс за по-добри цени, посочи още енергийният министър.