Нови тревожни данни от COVID статистиката и затишие в масовата ваксинация у нас и днес. В болници вече се намират близо 7000 пациенти с доказана инфекция, почти колкото по Коледа. Над 50% от пациентите в интензивните отделения са именно хора с вируса.

До вторник по заповед на РЗИ столичните болници трябва да се преструктурират и до 20 процента от капацитета си да предвидят за COVID пациенти.


Допълнителните мерки се налагат заради влошената ситуация в столицата и достигане на 14-дневната заболеваемост над 600 на 100 хиляди души.

Според експерти третата COVID вълна ще бъде най-мощна, а предвидените допълнителни COVID легла ще бъдат изчерпани за 10 дни, ако заразата се движи със същия темп. Средно на ден в болница в София постъпват по 200-300 души с коронавирус.

Интересното е, че хоспитализираните са почти колкото при предишния пик през декември, но официално регистрираните активни случаи са два пъти по-малко оттогава.

На какво се дължи това? Ето отговора на математиците:

Според математика Лъчезар Томов у нас има скрита епидемия. Това е причина за прецедента при по-малко активни случаи, да има повече хоспитализирани в сравнение с миналите пикове не заразата.

„Британският вариант предполага 30-40 процента повече хоспитализация, а ние имаме двойно повече скорост (...) дължи се на началните училища, за разлика от предната вълна, тази вълна има деца на 10 години, които влизат с пневмонии, доста деца се хоспитализират“.


Именно детските градини и начални класове най-вероятно са изворът на скритата епидемия, счита математикът.

„Там има и много случаи, отсъстват деца, появяват се с бележка от личен лекар, не минават през системата за тестване и отчитане, така, че това е хипотезата, единственото, което отворихме януари, са детските градини, тогава започва репродуктивното число да расте“, заяви Лъчезар Томов.


В момента 10 души заразяват средно 13, а възрастта на хоспитализираните е паднала с 4 години. Все по-млади хора постъпват в болници.

„Това, което се наблюдава, е отново нещо, което е тенденция на национално ниво – има едно подмладяване има на пациентите. Преди малко в спешен център беше приета жена на 44 г. и ще бъде настанена директно в реанимация“, съобщи здравният министър Костадин Ангелов.

Той успокои, че болниците ще издържат на натиска.

„Към настоящия момент нямаме притеснения за недостиг на легла на национално ниво, също и на локално. Там, където има повишен натиск, увеличаваме леглата“, обясни здравният министър.

Той посети болницата в Смолян. Лечебното заведение има 306 легла, от тях 154 са за COVID пациенти. Заетите към момента са 64. Реанимационните легла са 9, 7 от тях са заети.

Увеличени ще бъдат както леглата за интензивно лечение на пациенти, така и местата за лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19 в неусложнено състояние, става ясно от заповедта на столичната регионална здравна инспекция.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement