След като младоженец откри стрелба на столичен булевард и компанията му стреля пред блок, bTV провери колко опасни са газовите пистолети. Експерементът ни показва какви поражения може да нанесат тези оръжия.
Дори и с халосни, газовите пистолети могат да нанесат поражения. Основният фактор е разстоянието.
„Когато опряхме пистолета в самата мишена, се получи голямо разкъсване, което означава, че ако това опряно в кожата, ще има разкъсвания на кожата“, каза Делян Цветанов, управител на стрелбище „Герена“.
Психологическият ефект е не по-малък.
„Идеята е газовият идеално да прилича на бойния, да създаде идеята, че може би и това застрашава живота и трябва да се бяга от него“, казва още Делян Цветанов.
Ответен огън, макар и на теория - според специалистите това е можело да получи младоженецът, който стреля в София.
„Представете си ако в съседство на спрелите коли имаше агресивни водачи, които притежават оръжие или кортеж, който бива охраняван от частни или държавни охранители. Те можеше да отвърнат на стрелбата и тогава сватбата на този човек да се превърне в един много тъжен ден“, каза психиатърът Веселин Герев.
Според инструктора Антон Хариев, ако някой е отговорил на стрелбата, би се счело като самоотбрана.
„Който не го е преживял това нещо, просто няма описване. В един момент животът ти минава като на кадър пред очите и си казваш „Дано не дръпне спусъка““, допълни Веселин Герев.
Експертите напомнят - оръжие да се вади единствено при самозащита или на стрелбището.