Европейската комисия съобщи, че започва дело срещу България в Съда на ЕС заради неосигуряване на защитени зони за дивите птици в Рила.
Делото е свързано с неизпълнение на задължението за опазване на уникалните местообитания на важни видове птици. Българските власти не са разширили зоната, поставена под специална защита, за да се предпазят по необходимия начин застрашените видове диви птици.
Рила е най-високата планина в България и на Балканския полуостров, и е сред най-ценните площи в страната и в ЕС по отношение на опазването на 20 уязвими вида птици. Съгласно законодателството на ЕС за опазването на дивите птици държавите от ЕС са длъжни да определят специални защитени зони за опазване на застрашените от изчезване видове.
Досега България е поставила правилно 72% от зоната под особена защита. По този начин не са обхванати важни части от местообитанията на 17 застрашени вида птици, включени в приложение от директивата. Така се застрашават видове като пернатоногата кукумявка (Aegolius funereus) и врабчовата кукумявка (Glaucidium passerinum), както и белогърбият кълвач (Dendrocopos leucotos), трипръстият кълвач (Picoudes tridactilus), лещарката (Bonasa bonasia) и черният кълвач (Dryocopus martius).
Въпреки предупреждението на ЕК, отправено през октомври 2014 г. и свързано с нуждата от разширяване на обхвата на защитените зони, България не е изпълнила това задължение. Затова ЕК започва дело пред Съда на ЕС.