По-малко от 1% е избирателната активност в една от секциите в с. Горна Малина. Преди обяд там бяха гласували само 34 души. Селото се прочу през 2011 г. с местния си референдум. Тогава там гласуваха безапелационно против изграждането на сметище за опасни отпадъци и кариери.
В Горна Малина вече са провеждали референдум, въпреки че след последния си опит от преди две години вече са обезверени. В избирателните секция днес се чудят как да запълнят времето си. Гласуващи почти няма.
Неволите започват през 2011 г., когато фирма заявява намеренията си да открие кариери и сметища за опасни отпадъци. Тогава за по-малко от 5 дни местните събират необходимите подписи и провеждат своя референдум.
Въпреки че 90% от хората гласуват против изграждането на кариери, жителите са притеснени, че техният референдум може да няма никаква стойност.
Причината е, че въпросната фирма е завела дело срещу Министерството на икономиката, което спира дейността по проучванията в района. Административният съд трябва да се произнесе скоро, но дотогава хората се питат дали от техния референдум има смисъл.
„Ако те спечелят делото, следва една процедура по въздействието върху околната среда, пак ще излезе населението и 100 процента ще кажат "не", зарече се кметът на селото Емил Найденов.
„Само трябва да се знае, че ние ще продължим да се борим и ще искаме, ако трябва промяна в закона. Нека все пак да зачитат нашата позиция и тази битка, която водим”, заяви Михаил Танев от Горна Малина.
Местните са категорични, че няма да спрат да се борят, дори ако средствата занапред трябва да включват действия, в които жителите на цяло село съдят собствената си държава.