Сблъсък на виждания и идеологии от целия политически спектър ще предложи вотът на 14 ноември. България избира едновременно президент и, за трети път тази година - парламент. Всичко това се случва на фона на усложнена COVID- и социално-икономическа обстановка в навечерието на зимата.
Всяка политическа сила излиза предизборна програма и позицията си по приоритетите на България - политически, икономически, социални, екологични, геополитически... Често тези мащабни документи и политически визии не достигат до избирателите, а публичните изказвания и техните интерпретации не винаги успяват да обрисуват пълната картина, за да направим информиран избор в деня на вота.
Затова уеб редакцията на btvnovinite.bg дава думата на основните* участници в битката за новия парламент. Изпратихме на пресцентровете на партии и коалиции стандартизирани въпроси по основните теми, с които експертите им да се запознаят и да дадат визията си за следващите 4 години. Отговорите им публикуваме по реда на тяхното получаване.
По-долу ще прочетете какви са позициите на „Продължаваме промяната“:
- Какви са Вашите мерки за хората, живеещи под линията на бедността?
Основната ни цел е чрез спиране на течовете на държавни средства да бъде осигурен достоен живот на българските пенсионери и уязвимите социални групи и да няма българи под линията на бедността. Това ще стане чрез:
-Изграждане на устойчива икономическа среда, в която всеки има право и възможност да развие своя професионален потенциал.
- Определяне на минимални социални стандарти и гарантиране на социално включване на децата, изложени на риск от бедност, от всички общности.
- Насърчаване на устойчиви икономически инициативи, които осигуряват качествени работни места и дават равни възможности на представители на уязвими социални групи.
- Осигурявани на социална закрила и основни услуги за всеки гражданин.
- Слизане от първото място по социално неравенство в ЕС.
- Изкривяват ли парите от ЕС бизнес климата у нас? Какъв План за възстановяване е нужен на България?
("Продължаваме промяната" не са дали отговор на този въпрос).
- Как българската енергетика ще се приспособи към Зелената сделка? Каква трябва да е съдбата на въглищните електроцентрали?
Основната ни цел е преустройване на българската енергетика, така, че да не е зависима от чужди енергоизточници. Същевременно се търси баланс между конкурентна икономика и зелената сделка.
- Българската енергетика трябва да бъде без зависимости, обвързаности и влияния.
- Националният регулатор трябва да гарантира обективно и справедливо ценообразуване, чрез което да се защитят интересите на бизнеса и домакинствата.
- - Разработване на единна национална стратегия за енергийно развитие до 2050 г.
- Приоритетното реализиране на инвестиционни програми и проекти на територията на комплекса „Марица-Изток“, насочени към развитие на региона като модерен индустриален и енергиен център, с което да се гарантира запазването на работни места и справедливи доходи на заетите.
- Какви са Вашите мерки срещу корупцията в България?
Програмата на Продължаваме Промяната се казва Програма за нулева корупция и това е наш основен приоритет. Затова те са залегнали във всички секторни политики. Сред основните мерки за постигането на тази цел са:
- Пълна прозрачност в управлението на държавните средства.
- Създаване на справедлива и независима съдебна система.
- Премахване на специализираните наказателен съд и прокуратура.
- Реформа на дейността и състава на КПКОНПИ, която да се използва като институция за борба с корупцията, а не като бухалка срещу неудобните.
- Правна сигурност и доверие в съдебната система.
- ВСС да бъде трансформиран във временно действащ орган, структурата и начина на излъчване на състава му да са в съответствие с изискванията на Венецианската конвенция.
- Фигурата на главния прокурор трябва да бъде преосмислена чрез конституционни промени.
- Създаване на условия за ефективно електронно правосъдие.
- Как ще се справите с битовата престъпност?
Битовата престъпност е част от вътрешната сигурност, чиято система се нуждае от нулева търпимост към корупцията. За връщане на доверието в сектора и създаване на трайно чувство за сигурност и защитеност на гражданите е нужно:
- стратегия за национална сигурност, базирана на съвременните рискове и заплахи
- дигитална трансформация и въвеждане на нови технологии в сектора
- радикална промяна на процеса по подбор, обучение и развитие на служителите
- приемане на Закон за защита на критичната инфраструктура на България
- Опазва ли България своята природа?
Опазването на богатството на българските гори, води, планини и плажове е първостепенна цел. Това може да стане чрез:
- намаляване на отпадъците и подобряване на събирането и преработката им.
- подобряване качеството на въздуха – строг контрол върху източниците на замърсяване
- плавен преход към по-чиста енергия с технологични средства
- защита на българските гори – борба с обезлесяването и горските пожари
- Как ще задържите младите хора у нас?
Младите хора искат добро образование и възможност да се реализират професионално. За това е необходимо училище с по-добри резултати и по-малко стрес.
- Учебните програми трябва да подготвят днешните деца за пазара на труда след десетилетия и да им дават възможност на завършват училище без нужда от частни уроци.
- Висшите училища имат нужда от промяна на системите за акредитация. Те трябва да създават мислещи граждани и специалисти, конкурентни на световно ниво.
- За професионалната реализация на младите хора най-важна е икономическата среда. Затова Министерството на икономиката трябва да се превърне в основен двигател за икономически растеж, иновации и повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия и компании с потенциал за продажби извън страната. Това може да се постигне с:
- облекчаване на административните процедури, въвеждане на контрол в общините с цел елиминиране на корупцията. - Създаване на Борд за иновации между Министерството на икономиката и Министерството на образованието,
- Създаване на стимули на българските университети да работят заедно с българките фирми с цел повишаване надобавената стойност на българските продукти чрез внедряване на иновации.
- Трябва ли да се увеличи бюджетът за отбраната?
България има нужда от боеспособна и модерна армия, която гарантира независимостта, суверенитета и териториалната цялост на страната. За целта:
- Военната доктрина има нужда от преглед и обновяване в съответствие с новите геополитически реалности.
- Необходима е дигитална трансформация на Българската армия и модернизация на материалната база и въоръжение.
- Трябва да се повиши оперативната съвместимост на армията ни с армиите на НАТО.
*Според проучванията на „Маркет линкс“, „Галъп Интернешънъл“, „Алфа Рисърч“ и „Екзакта Рисърч Груп“.