Висши магистрати минаха на консултации при президента. Един по един в кабинета на държавния глава влязоха председателите на върховните съдилища и главният прокурор. В продължение на по 40 минути те обсъждаха съдебната реформа, бъдещият доклад на ЕК и ветото на държавния глава върху Закона за съдебната власт.

Висшите магистрати бяха категорични, че законите трябва устойчиво да гарантират кариерно развитие на магистратите.

"В следващия дебат аз ще участвам със следната нагласа, а именно – работата, на който и да е магистрат, да не бъде спирачка за неговото развитие, а етап от него", заяви проф. Лазар Груев.

Всички отбелязаха, че предстоящият доклад на ЕК за България е изключително важен, защото ще отрази петгодишния период от приемането на страната ни в Европейския съюз. И помолиха, една или две оправдателни присъди да не се изтъкват като проблем за съдилищата ни.

"Оправдателните присъди са белег за всяко демократично общество. Не съм сигурен, но мисля, че оправдателна присъда имаше и Кадафи", заяви главният прокурор Борис Велчев.

Той коментира още, че през тези години за него "принципът, по който ЕК избираше делата, които да контролира, е останал тайна".

Председателят на върховния административен съд Георги Колев каза, че отменената осъдителна присъда на Валентин Димитров, която той произнесе, не е била само повод за израстването в кариерата му и за един добър доклад от ЕК.

Срещите продължават с представители на висшия съдебен съвет.