Една четвърт от капацитета на бежанските центрове у нас вече са запълнени. В Харманли, където се намира най-големият лагер, зрее напрежение сред местното население.
В Харманли бежанците станаха неизменна част от града. Но ако в продължение на повече от година броят им в селището бе почти символичен, сега постепенно бежанският център започна да се пълни. И макар че лагерът е запълнен едва на една четвърт, местните вече са притеснени.
С до 40 нови обитатели на ден центърът в Харманли постепенно се пълни. Този понеделник в лагера има 595 чужденци при капацитет 3000.
„Тези, които го напускат, са по-малко от тези, които пристигат“, казва директорът на РПЦ-Харманли Славчо Янев.
Мароканците Исмаил и Мохамед са от седмица тук. Казват, че България е спирка по пътя им към Германия.
„Много хора се бият тук, има проблеми тук. Но не сме ние. Ние не се бием тук. Сирийците и афганистанците понякога“, казва Исмаил.
В Харманли чужденците имат възможност да напускат центъра през деня. И според таксиметровия шофьор Тихомир Трендафилов това е проблем.
„Виждам всякакви ситуации, сбивания. Повечето са въоръжени с ножове“, казва Тихомир.
Местната власт също е против събирането на много бежанци накуп в центъра.
„Никой не говори, че сме срещу хората, които бягат от войни, но в крайна сметка това е нашият дом. Искаме да си бъде подреден, искаме да живеем спокойно“, казва Мария Киркова – кмет на община Харманли.
От полицията не потвърждават чужденците да са извършвали престъпления. В града обаче има засилено присъствие и на жандармерия.
Преди да бъдат настанени в центровете на Държавната агенция за бежанците, чужденците преминават през домовете към дирекция „Миграция“ в МВР, които са от затворен тип.
По данни на МВР към края на седмицата в специализирания дом в Любимец са настанени 577 чужденци при капацитет 660. В София при капацитет 400, настанените са 389.