България може да има електронно управление и преди 2020 г., изграждането му през този програмен период ще даде възможност за усвояване на средства. Това обясни във Видин министърът на транспорта и информационните технологии Данаил Папазов, цитиран от БГНЕС.

В края на януари стана ясно, че даже според проекта на Стратегия за е-управление за периода 2014-2020 г. се очаква страната ни да достигне средно за ЕС ниво в тази област едва към края на десетилетието. Към началото на 2013 г. от 562 администрации едва 80 предлагат е-услуги, пишеше в проекта.

Във версията на документа, предложена за обществено обсъждане, се посочваше, че министерства, агенции, общини и ред други ведомства още години ще работят с хартиени документи и дълги опашки пред гишетата.

„За електронното управление са предвидени 145 милиона евро за цифров растеж и 30 милиона евро за инфраструктура в селските райони. В следващите две-три седмици ще изградим пътна карта, в която ще са набелязани конкретните срокове за въвеждане на електронното управление”, подчерта днес Папазов.

В тази връзка са идентифицирани четири проблемни области, по които ще се работи.

Създава се централна структура на електронното управление, която ще бъде председателствана от премиера Пламен Орешарски. Работи са по системния интегратор и се предписват дейности за решаването на въпросите с разплащането на услугите, както и идентификация на методиката, с която ще се влиза в портала на електронното управление.

Инжекция за родния Северозапад

Областният управител на Видин Кръстьо Спасов благодари на министър Папазов, който е върнал едно помещение в центъра на града. То се е ползвало за нуждите на изграждането на Дунав мост 2. Помещението има площ 180 кв.м. За подобряване на състоянието на сградата министерството е вложило над 200 000 лева.

Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева информира медиите за публичната инвестиционна програма за област Видин. Близо 13 милиона лева са определени за около 16 проекта, каза тя.

С над 8 милиона лева ще се финансират 14 проекта на общините и 2 на Областна администрация Видин. Ще бъдат финансирани дейности за подобряване на пътната и ВиК структурите, за обновяване на училища, социални домове, читалища и др.

Тази година ще бъдат ремонтирани близо 30 км републиканска пътна мрежа в област Видин и 4 км отсечка до бъдещия нов ГКПП Салаш-Ново корито.