Разходка по алеите на "Врана". През седмицата царското семейство аламира за лошото състояние на парка и липсата на поддръжка там. Институциите за пореден път си прехвърлиха топката, докато редки видове загиват, а граждани претърпяват инциденти. 

Над 990 декара площ, над 800 ценни растителни вида и куп въпроси бележат 120-годишната история на парка "Врана".

"Създаването на парка и двореца датира от 1900 година. Преди това тази територия е била на софийския градоначалник Осман Паша.

Фердинанд го печели на търг. Царят като орнитолог и ботаник с интересите си започва изграждането на парка. Името е популярно, знае се, че е казал, че ще го кръсти на първата птица, която кацне. Каца ято врани и получава паркът своето име", обясни  доц. д-р Пламен Александров, специалист "Дървесни и храстови видове".



Тръгваме по алеите на историческия царски парк тръгваме с него Той многократно изследва "Врана" през научната си кариера, редовно води и студентите си от Лесотехническия университет на практики тук. 

"Към парка имаше разсадник, който дълги години възпроизвеждаше онази растителност, която беше възможна. Тази секвоя е един от най-големите индивиди, през 2003 г. мълния я поразява и до скоро тя стърчеше около 10-12 метра във вида, в който е разцепена. То беше цяло насъждение от секвои, които виждате, че изсъхват. Другите иглолистни изсъхват вследствие на падането на подпочвените води, от което се получи осушаване на парка", спомня си той.



Стигнахме до алеите на парка, които са по-близо до Цариградско шосе, далеч от входа на Двореца. Има умиращи дървета, които от цяла България се намират само тук. 

"Горе короните, които се виждат се виждат безлистно, не иглолистното. Виждат се коронките на два-три индивида от "ацер никуензи", който го има само тук в парка.

Снимка: btvnovinite.bg



За своеобразната джунгла, която вирее във "Врана", царското семейство излезе с позиция през изминалата седмица.

"Безхаберие, липса на умения или умишлено се унищожава този природен рай? Държавата даде милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столична община, но вече повече от година не желае и не полага никакви професионални грижи." 

През 2001 г. Симеон Сакскобурготски и сестра му Мария Луиза даряват парка на Столична община. През 2013 г. паркът попада под влиянието на Общинско предприятие "Паркове и градини". От близо година насам стопанисването на "Врана" е в омагьосан кръг между Общината и държавата в лицето на Министерството на регионалното развитие и обл. управа на София.



"… до момента Столична община не е предала на държавата – в лицето на областния управител – владението върху парк "Врана", казват от областна администрация в София.

Ден след тази позиция, зам.-кметицата Надежда Бобчева обясни пред "Дневник", че Общината опитва да предаде имота на областна администрация повече от година, но те бавят процедурата. Докато се върти омагьосаният кръг между институциите обаче ценни видове загиват, а граждани претърпяват инциденти.

През февруари тази година 57-годишна жена пострада, след като дърво падна върху колата ѝ на бул. "Цариградско шосе" в района на входа на парка "Врана". Последният инцидент с паднали дървета е от преди две седмици.

Към днешна дата "Врана" е отворен за посетители в събота, неделя и по празнични поводи, а входните такси се отчитат към Общината. Все още никоя институция обаче не може да каже кога паркът ще получи грижите, които заслужава.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK