Повече пари за изследвания на пациентите, двойно увеличение на средствата за извънболнична помощ и по-добро заплащане на личните лекари, които работят в неблагоприятни райони, поискаха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари у нас.
Джипитата излязоха с няколко предложения в ключов момент, тъй като сега стартират преговорите за Националния рамков договор за 2013 година меджу НЗОК и лекарското съсловие.
Общопрактикуващите лекари настояват да има ясни правила за изследванията, които се правят преди постъпване в болница. НЗОК да плаща повече за наблюдения на пациенти с по няколко хронични заболявания.
По данни на сдружението на общопрактикуващите лекари в Западна Европа между 12-15 % от бюджета за здравеопазване отива в първичната и извънболнична помощ. У нас този процент е около 6.
Лекарите настояват за повече пари за изследвания на пациентите, да има ясен регламент какви изследвания са нужни преди влизане в болница и кой ги назначава. Съответно НЗОК да ги плаща отделно, за да не се черпи от общия лимит, с който разполагат джипитата.
Личните лекари настояват още касата да плаща повече за пациентите с няколко хронични заболявания и да даде свобода на джипито да определя колко изследвания и консултации са им необходими.
"Медицината не е математика, медицината не е казарма, болниците не са войници, т.е. един човек може да има нужда от 3 изследвания и консултации, друг може да няма", коментира председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров
Лекарското съсловие настоява и за промени в методиката, по която касата плаща на колегите им, които работят в неблагоприятни райони. В момента лекарите не получавали реални възнаграждения затова, че обикалят отдалечени и обезлюдени райони.
Сред предложенията на личните лекари са здравните права да се възстановяват само ако се платят всички здравни вноски от навършване на пълнолетието до момента.
Протоколите, с които пациентите с редки болести си получават лекарствата, да важат за по-дълъг период, а не за 6 месеца, както е сега.